Pobuda je odziv na nedavno odprto pismo skupine podjetnikov ministrstvu za gospodarstvo in GZS-ju, v katerem so opozorili, da jih je Obrtno-podjetniška zbornica pred dobrim letom dni na agresiven način in proti njihovi volji vpisala med svoje člane, zdaj pa jim grozi s prisilno izterjavo članarine. Od nekaterih naj bi članarino že izterjala.
Podjetniki poudarjajo, da so se zato znašli v nekorektnem, neupravičenem in neustavnem položaju.
"Lažje delamo s tistimi, ki želijo biti z nami"
Samo Hribar Milič, generalni direktor GZS-ja je zato napovedal, da bodo oceno ustavnosti sprožili za tiste člene obrtnega zakona, za katere ocenjujejo, da so v nasprotju z ustavno pravico do svobode organiziranja. "Lažje odločamo in bolj neodvisno lahko zastopamo interese gospodarskih struktur, če imamo v svojem članstvu samo tiste, ki se aktivno čutijo pripadne z nami," je dejal Hribar Milič.
Napovedal je tudi sprožitev postopkov za spremembo tistih določb zakona, ki govorijo o listah obrtnih dejavnosti A in B. Te določbe so po njihovem mnenju v nasprotju s petim členom istega zakona, ki definira, kaj je obrt.
Članstvo v zbornicah je prostovoljno
V GZS-ju so še zatrdili, da ostajajo pri zahtevi, da za vse gospodarske subjekte v Sloveniji veljajo določbe zakona o gospodarskih zbornicah, na podlagi katerih je članstvo v gospodarskih zbornicah prostovoljno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje