Potem ko je zaradi izsiljevanja, zlorabe pooblastil in mobinga predsednica uprave Peka Marta Gorjup Brejc ovadila prvega nadzornika Zlatka Zupanca, bo nadzorni svet zdaj ovadil njo.
Prejšnji teden bi morala Gorjup Brejčeva in Zupanc obravnavati njeno individualno pogodbo in višino plače, a se to ni zgodilo, saj ji je Zupanc predložil sporazum o odstopu s položaja in odpoved delovnega mesta v Peku.
Zupanc je trdil, da ima dokaze, da naj bi predsednica uprave svojemu podrejenemu Božidarju Kaloperju odobrila 20 odstotkov za uspešno delo, ki naj bi jih nato zahtevala zase. Takrat naj bi ji celo svetoval, naj raje sprejme ponudbo, saj bo v nasprotnem primeru zoper njo vložil ovadbo in odškodninsko tožbo, o zadevi pa seznanil medije.
A Gorjup Brejčeva je bila hitrejša. "Res je, vložila sem ovadbo zoper predsednika NS-ja Peka, Zlatka Zupanca, in sicer zaradi kaznivega dejanja izsiljevanja, zlorabe pooblastil in mobinga. Vse to je namreč storil prejšnji teden, ko je zahteval, da zaradi anonimnih izjav proti meni podpišem sporazum o odstopu z mesta predsednice uprave. Čeprav so bile vse obtožbe neresnične in sem to tudi večkrat povedala ter odklonila podpis, je vztrajal pri svojem," je povedala za časopis Finance.
Predsednica uprave zlorabila položaj?
V odzivu na Gorjup Brejčeve obtožbe je v sporočilu za javnosti Zupanc zapisal, da ima nadzorni svet Peka vse podlage, "da upravičeno sumi v neupravičenost izplačila na škodo družbe, ki naj bi si jih prilastila predsednica uprave Marta Gorjup Brejc".
Kot je še zapisal, je nadzorni svet Peka prejel notarsko overjeni pisni izjavi več prič, po kateri naj bi predsednica uprave leta 2004 "sodelavcu s posebnimi pooblastili odobrila stimulacijo na osnovno plačo za pokritje stroškov izmišljenega posla, nato pa mu v obdobju od julija 2005 do oktobra 2006 odobrila stimulacijo v višini 20 odstotkov osnovne plače, katero ji je moral pozneje v gotovini izročiti".
Zaradi morebitnih kršitev obveznosti je mogoča celo razrešitev Gorjup Brejčeve z delovnega mesta in sprožitev postopka za ugotavljanje kazenske odgovornosti. "Vsekakor pa se je nadzorni svet dolžan na tako hude obtožbe odzvati v skladu s svojimi pristojnostmi, jih preveriti in jih izročiti organom pregona, če se izkažejo za tehtne," pojasnjuje Zupanc.
Ne gre za šikiniranje, temveč korektno opravljanje nalog
Nadzorni svet je predsednico Peka pozval, da v osmih dneh odgovori na obtožbe. To bi bila tudi osnova za nadaljnje ukrepe nadzornega sveta, ki je mnenja, "da bi nepotrebno dvigovanje prahu najbolj škodilo ravno podjetju Peko, tega pa si v duhu odgovornega nadzornega sveta nikakor nismo želeli".
Kot je Zupanc še zapisal v sporočilu za odnose z javnostmi, "se nadzorni svet obnaša odgovorno in je kritičen do dela uprave, še sploh, če se odziva na tako hude obtožbe, ki jih prejme na delo predsednice uprave, potem menim, da to ni šikaniranje, ampak le korektno opravljanje nalog in izvajanje pristojnosti v skladu z zakonom".
K. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje