Kazenske ovadbe naj bi se nanašale na predsednika uprave Industrije usnja Vrhnika Aleša Lundra, ki je podjetje vodil v prvi polovici leta 2006, s kaznivimi dejanji pa je nato od polovice leta 2006 do leta 2008 nadaljeval tudi Lundrov naslednik Vitomir Debeljak. Ovadili so še člane uprave tega časa in tri tuje državljane, dva Britanca ter Avstrijko.
Sumljiva nakazila v vrednosti 800.000 evrov
Prva kazenska ovadba se nanaša na nakazila v vrednosti več kot 800.000 evrov, ki jih je IUV prek gospodarskih družb v Liechtensteinu, Veliki Britaniji in ZDA nakazoval družbi v Los Angelesu. To družbo je registrirala ena izmed vpletenih osumljenk, vodilni v IUV-ju pa so nakazani denar prikazovali kot naložbe v odprtje poslovalnice IUV-ja v Los Angelesu.
Po besedah vodje sektorja kriminalistične policije Ljubljana Branka Japlja IUV v omenjeni družbi ni imel nikakršnega deleža, nobene pogodbe o poslovanju niti vpliva na njeno poslovanje.
Domnevno nepravilna uporaba kartic v vrednosti 120.000 evrov
Kriminalisti so ovadene osumili tudi nepravilnosti pri uporabi plačilnih kartic družbe IUV v vrednosti več kot 120.000 evrov. Sredstva naj bi po navedbah Japlja porabili za zasebna potovanja, prehrano, nabavo očal, manikerstvo in kirurške operacije. Prav tako so policisti odkrili nepravilnosti pri službenih telefonih v vrednosti več kot 15.000 evrov in nepravilnosti pri uporabi prenosnih računalnikov, ki naj bi vrhniško podjetje stali več kot 2.500 evrov.
Da je šlo za poslovanje "po domače", kot ga je označil Japelj, kažejo tudi nepravilnosti pri dvigovanju gotovine iz blagajne usnjarskega podjetja v višini več kot 30.000 evrov. Trije osumljeni so na podlagi blagajniških izdajnic dvigali gotovino, o porabi sredstev pa niso dostavili nikakršnih potrdil.
Nenavadno visoko število izplačanih nadur
A spisek nepravilnosti še ni končan. Enemu izmed osumljenih naj bi v obdobju poldrugega leta izplačali 1.375 nadur, čeprav zakon o delovnih razmerjih dovoljuje izplačilo največ 180 nadur letno. Te nadure so osumljenemu prinesle dobrih 15.000 evrov. Skupna vrednost premoženjske škode, ki so jo osumljeni z omenjenimi dejanji tako povzročili podjetju, presega milijon evrov.
Poleg tega osumljeni tuji državljani (gre za moškega in dve ženski) z IUV-jem niso bili v delovnem ali pogodbenem razmerju, zaradi česar ni jasno, kakšne so bile dejanske obveznosti teh oseb v IUV-ju. Omenjeni naj bi se predstavljali kot izvršni direktor in zastopnik družbe ter njen svetovalec, obe ženski pa kot svetovalka oz. industrijska oblikovalka.
Debeljak naj bi prikazoval nerealno poslovanje IUV-ja
Druga kazenska ovadba se nanaša na sum preslepitve pri pridobitvi posojila oz. ugodnosti in na sum ponarejanja ali uničenje poslovnih listin pri pridobivanju posojil. Zaradi tega je policija kazensko ovadila nekdanjega predsednika uprave IUV-ja Debeljaka in dva člana uprave.
Omenjeni naj bi poslovne knjige, bilance stanja in izkaze uspeha ter druge listine za leti 2007 in 2008 priredili tako, da so za ti dve leti izkazovali bistveno boljše oz. ugodnejše stanje poslovanja družbe IUV. Dokumente so nato predložili banki SID in tako prikazali izpolnjevanje pogojev za pridobitev posojila v vrednosti milijona evrov. Družba je nato konec leta 2008 šla v stečaj in posojila banki SID ni vrnila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje