Morda bi bilo dobro posnemati Južnega Korejca, ki si je pred eno izmed bank privoščil spanec. Bo položaj južnokorejske valute von, ki je v primerjavi z ameriškim dolarjem vredna najmanj v zadnjem desetletju, kaj boljši, ko bo spet odprl oči? Foto: Reuters
Morda bi bilo dobro posnemati Južnega Korejca, ki si je pred eno izmed bank privoščil spanec. Bo položaj južnokorejske valute von, ki je v primerjavi z ameriškim dolarjem vredna najmanj v zadnjem desetletju, kaj boljši, ko bo spet odprl oči? Foto: Reuters
Frankfurtska borza
Borzni delavci izgubljajo lase ... Foto: EPA

Vlagatelji na borzah očitno še vedno ne verjamejo, da bo državam z ukrepi uspelo preprečiti recesijo. Dvome jim je še povečalo obvestilo ameriškega ministrstva za trgovino, da je septembrska prodaja na drobno v primerjavi z mesecem predtem padla za 1,2 odstotka, kar je skoraj dvakrat več od pričakovanj.

Ta novica je vplivala tudi na trgovanje na newyorški borzi, saj so indeksi spet izgubili vrednost. Dow Jones je imel po oktobru leta 1987 drugi največji dnevni padec v zgodovini, saj je izgubil 7,87 odstotka oziroma 733 točk, tehnološki indeks Nasdaq pa je izgubil 8,47 odstotka.

V Aziji šlo vse navzdol
Podobno se je dogajalo na azijskih borzah. Najslabše se je godilo osrednjemu japonskemu indeksu Nikkei, ki je trgovanje končal pri 11,41-odstotnem padcu. Ta mesec je Nikkei izgubil 23,3 odstotka vrednosti, v tem letu pa že kar 44 odsotkov. Hongkonški indeks je padel za 7,6 odstotka, najmanj štiri odstotke vrednosti pa so izgubili tudi indeksi v Avstraliji, Južni Koreji in Indiji.

"V Tokiu je pri prodaji še vedno čutiti precejšnjo paniko, a razlogi zanjo so drugačni kot prejšnji teden. Takrat so bili ljudje zaskrbljeni zaradi finančnega sistema, saj nihče ni vedel, kaj se bo zgodilo, zdaj pa si grizejo nohte zaradi nepremičninskega trga," je dejal vodja vlagateljskega oddelka pri Marusan Securities Takaši Ušio.

Zgodba se ponavlja tudi pri nas
Z izgubami je današnje trgovanje začela tudi Ljubljanska borza. Osrednji delniški indeks SBI 20 se je pol ure po odprtju borznega trga v primerjavi s sredo znižal za 259,43 točke oziroma 4,52 odstotka, indeks t. i. blue chipov SBI TOP pa je izgubil 67,59 točke oziroma 5,25 odstotka.

Črno zlato vse cenejše
Strah pred vse hujšo recesijo je vplival tudi na cene nafte, ki je po rekordni julijski vrednosti, ko je bilo za 159-litrski sod treba odšteti 147,27 dolarja, izgubila že polovico vrednosti. Na newyorški borzi je bilo za sod severnoameriške lahke nafte namreč treba odšteti le še dobrih 73 dolarjev. Na azijskih borzah pa je bilo za 159-litrski sod ameriške nafte z novembrskim dobavnim rokom treba odšteti 72,98 dolarja, kar je najmanj v zadnjih 13 mesecih.

A. P.