Slovenski borzni indeks se je ob višjem (a še zdaleč ne visokem) prometu povzpel za odstotek, na 4.031 točk. Pod mejo 4.000 točk je torej SBI20 vztrajal le en dan. Najbolj so se podražile Krkine delnice, ki so prav na koncu dosegle 67,40 evra, kar je 3,8 odstotka nad izhodiščem. Več kot dva odstotka dražje so tudi delnice Gorenja, medtem ko so Nova KBM, Telekom in Mercator pridobili več kot odstotek. V prvi kotaciji so se pocenile le Lukine delnice, vendar zgolj simbolično. Optimističen dan je posledica preobrata na tujih borzah.
Rast na krilih pričakovanj
Kako lahko na gibanje tečajev na Wall Streetu vplivajo besede enega samega analitika, se je izkazalo v ponedeljek. Vplivni bančni strokovnjak Meredith Whitney je v televizijskem intervjuju postavil visoki oceni za banki Goldman Sachs in Bank of America, kar je sprožilo nakupno vročico. Indeks Dow Jones (8.331 točk) se je povzpel za 2,3 odstotka, če to res pomeni začetek nove rasti, pa bo v veliki meri odvisno od četrtletnih rezultatov, ki jih bo danes sporočil Goldman Sachs. Seveda bodo oči vlagateljev uprte tudi v preostala podjetja. Vlagatelji želijo videti boljše prihodke, ne le klestenje stroškov, prav tako so zelo zaželene optimistične napovedi.
KRKA +2,43 % 66,51 EUR
PETROL +0,61 % 301,84
NOVA KBM +1,33 % 10,64
ZAV. TRIGLAV +0,80 % 18,92
TELEKOM +1,35 % 155,25
LUKA KOPER -0,17 % 22,99
V Tokiu končali devetdnevni niz padanja
Potem ko so v New Yorku sijajno začeli teden (od 30 delnic, vključenih v indeks Dow Jones, se niti ena ni pocenila), se je optimizem preselil tudi v Azijo in Evropo. Tokijski Nikkei je danes pridobil 2,3 odstotka in na najboljši način končal kar devetdnevni negativni niz. Evropa je v torek dopoldne drugi dan zapored občutno pridobivala in dvoodstotni rasti dodala še en odstotek. Nekateri finančni papirji so poskočili tudi za osem odstotkov, večinoma zaradi pričakovanj, da bo Goldman Sachs z dobičkom presegel napovedi.
Nafta spet nad 60 dolarji
Za nekaj negotovosti je zlasti v Frankfurtu poskrbel le šibak podatek o nemškem podjetniškem zaupanju (indeks ZEW), ki je julija prvič po lanskem oktobru zdrsnil. Na srečo so bili podatki z Otoka spodbudnejši. V Veliki Britaniji je junijska prodaja na drobno porasla, cene hiš pa so zdrsnile po najnižji stopnji v zadnjih dveh letih, kar so nadaljnji signali, da se oblikuje dno gospodarske krize. Vrednost evra je nekaj manj kot 1,40 dolarja, cena lahke nafte pa se je učvrstila nad 60 dolarji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje