Član stavkovnega odbora in eden izmed pogajalcev Asmir Bečarević je v izjavi za medije povedal, da niso sklenili nobenega dogovora, obenem pa med pogajanji ni bil storjen korak nazaj.
Po njegovi oceni so bila pogajanja izjemno težka, kdaj jih bodo nadaljevali, pa ni znano oziroma se bodo o tem dogovorili po telefonu. Stavka se tako nadaljuje in velenjski rudarji napovedujejo, da bodo stavkali tudi konec tedna. Ali in kako bodo zaostrili stavko, naj bi bilo znano še danes.
Košoroku kos premoga
Velenjski rudarji so generalnemu direktorju HSE-ja, ki je 77-odstotni lastnik Premogovnika Velenje, podarili kos premoga. Košorok je po pogajanjih poudaril, da doslej niso zbližali stališč, celoten položaj pa bo danes predstavil na finančnem ministrstvu, saj se zgodba velenjskih rudarjev dotika tudi Termoelektrarne Šoštanj.
Še vedno se med pogajanji najbolj zatika pri osmi točki, ki se nanaša na določitev vzdržne cene premoga, ki trenutno znaša 2,25 gigadžula električne energije. Po nekaterih izračunih naj bi bila vzdržna cena za evro višja.
Košorok je že v sredo v Velenju povedal, da je treba poslovanje racionalizirati, stroške pa optimizirati. Prav tako je že večkrat premogovnik pozval k dezinvestiranju. Kot je povedal eden izmed stavkajočih rudarjev, se večina rudarjev strinja s Košorokom, da je treba odprodati nepremičnine in hčerinska podjetja, ki niso povezana s proizvodnjo premoga.
Potrebujejo le plače
Bečarević je pred začetkom pogajanj poudaril, da si želijo le: "Zagotovilo plač. Mi potrebujemo samo svoje plače. Cena premoga se mora določiti, ampak če bodo oni našli neki drugi vir - morda dokapitalizacijo - to ni naša stvar." Rudarji so jasni: "Plača niti centa dol." Želijo torej zagotovilo, da bo lahko podjetje poslovalo likvidno. O ceni premoga pa je član stavkovnega odbora Aleksander Kavčnik stavkajočim povedal: "Bloki 1, 2, 3, 4, 5 so porabili 4,1 milijona ton premoga na leto. Blok 6 bo porabil 2,9 milijona ton na leto, kar pomeni, da je cena lahko 3,15 evra brez kakšnih koli težav, ker bo ista kot pri štirih milijonih ton. Ne vem, to je moja matematika."
Znano je, da je cena premoga trenutno določena pri 2,25 evra za gigadžul električne energije, rudarji pa zahtevajo en evro višjo.
Če bo dogovor o ceni premoga, bo tudi dogovor o vsem preostalem
Po oceni tiskovnega predstavnika stavkajočih Roberta Mencingerja bodo, če jim bo uspelo doseči dogovor o vzdržni ceni premoga za blok 6 Termoelektrarne Šoštanj, potem zelo hitro sklenili dogovor tudi o drugih stavkovnih zahtevah. Osnovne stavkovne zahteve so redno izplačilo plač skladno s kolektivno pogodbo, izplačilo regresa, razlike plač iz let 2012 in 2013 ter spoštovanje stavkovnega sporazuma, ki je bil podpisan marca letos.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje