Širši newyorški delniški indeks S&P 500 je v zadnjem tednu poskočil kar za 10,7 odstotka. To je tretji največji tedenski porast po drugi svetovni vojni. Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Širši newyorški delniški indeks S&P 500 je v zadnjem tednu poskočil kar za 10,7 odstotka. To je tretji največji tedenski porast po drugi svetovni vojni. Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Dow Jones četrtič zapored navzgor, v vsem tednu je pridobil devet odstotkov. Vlagatelje veseli, da se razmere v največjih bankah počasi umirjajo. Na Ljubljanski borzi končno odboj Gorenjevih delnic. Foto: EPA
Gorenjeve delnice so v zadnjem tednu porasle za 16 odstotkov. Foto: MMC RTV SLO

Za katarzo so poskrbele novice o pozitivnem letošnjem poslovanju treh ameriških bank: Citigroup, Bank of America in JPMorgan. Kaže, da se finančni sektor počasi le postavlja na noge in da nacionalizacija nekaterih največjih bank ne bo potrebna. Ob tem je bilo objavljenih še nekaj makroekonomskih podatkov, ki so bili boljši od pričakovanj. Delniški indeks Dow Jones (7.223 točk) je v vsem tednu poskočil za devet odstotkov, vendar je še vedno zajetnih 18 odstotkov nižje kot ob prehodu v novo leto.

V prihodnjem tednu bo zasedal Fed
Toda strah, da bodo kritične gospodarske razmere trge pahnile na sveže večletne minimume, ostaja in večina analitkov je mnenja, da zadnje dni gledamo le "bear market rally", torej rast v medvedjem trendu, in da ne gre za pravo okrevanje delniških trgov. V prihodnjem tednu bo spet v ospredju zasedanje Zveznih rezerv. Fed je obresti že znižal na ničelno stopnjo, zato bo prisiljen uporabljati kvantitativne metode za pomoč kreditnim trgom, kot je odkupovanje dolgoročnih državnih zakladnih menic.

Dolar le popustil
Tudi vodilne evropske delnice so v petek četrti dan v povprečju zapored pridobivale, le rast tehnološkega sektorja se je ustavila. Vseevropski indeks FTSeurofirst 300 (702 točki) se je skupno okrepil za šest odstotkov. V Frankfurtu je bil celo prvič letos teden pozitiven. Dolar je ob koncu tedna popustil, tako da je treba za evro plačati 1,2931 dolarja. Za kreditojemalce je spodbuden podatek, da šestmesečni euribor, ki je pogosto osnova za izračun kreditne obveznosti, še naprej pada in je že nižji od 1,8 odstotka.

V pričakovanju Opecovega zasedanja
Cena ameriške lahke nafte je zdrsnila na 46,25 dolarja. Sveže Opecovo poročilo kaže, da se je svetovno povpraševanje po nafti znižalo bolj od pričakovanj, prav tako so nižje tudi napovedi za celotno leto 2009. Ta konec tedna se bodo sicer ministri držav članic Opeca sestali na Dunaju in razpravljali o količinah načrpane nafte. Cena zlata se je nazadnje izoblikovala pri 930,10 dolarja. Zaradi dobre predstave delniškega trga je cena ameriške desetletne državne obveznice zdrsnila, posledično se je njen donos zvišal, in sicer na 2,90 odstotka.

Konec agonije Gorenjevih delnic?

Na Ljubljanski borzi se je teden začel z novico, ki so jo vlagatelji pričakovali, je pa niso vajeni: slovenski bruto domači proizvod je v zadnjem lanskem četrtletju padel. Slovenski borzni indeks je zdrsnil na šestletni minimum, zaradi spodbudnih novic iz tujine pa je bilo ob koncu tedna spet nekaj sončnih žarkov. Na tedenski ravni se je najbolj, za 16 odstotkov (na 9,5 evra) okrepil tečaj Gorenja. Gotovo so k temu pripomogli tudi nakupi Gorenjevih menedžerjev, ki zaupajo v podjetje in trgu s tem pošiljajo spodbuden signal.

T. O.