Stopnja brezposelnosti je v ZDA dosegla 8,9 odstotka, kar je največ po septembru 1983. Vseeno to ni ohladilo optimizma na newyorški borzi vrednostnih papirjev. Foto: EPA
Stopnja brezposelnosti je v ZDA dosegla 8,9 odstotka, kar je največ po septembru 1983. Vseeno to ni ohladilo optimizma na newyorški borzi vrednostnih papirjev. Foto: EPA
Širši delniški indeks S&P 500 (937 točk) je zdaj za 37,4 odstotka višje kot pred točno dvema mesecema, še vedno pa je 40 odstotkov pod rekordom iz oktobra 2007. Foto: EPA
Nafta je splezala najvišje v zadnje pol leta, nekaj tudi na račun šibkejšega dolarja. Foto: EPA

Vzpon v zadnjih dveh mesecih je že prav presenetljiv, vlagatelji pa navdušeno pozdravljajo gospodarske podatke, ki so še vedno slabi, vendar pa kažejo na to, da svet ne drvi v še hujšo recesijo. Lep primer je bila petkova objava o aprilskem trgu dela v ZDA. Ukinjenih je bilo 539 tisoč delovnih mest, kar pa je manj od napovedi in najnižji mesečni "primanjkljaj" po lanskem oktobru. To je bil spet dober razlog, da indeks Dow Jones (8.574 točk) "potegne" še dva odstotka višje. V zadnjem tednu je znašal njegov pribitek 4,4 odstotka.

"Test stresa " sprejet z odobravanjem Hkrati je "test stresa" pokazal, da so banke verjetno preživele najhujše čase in da jih ne čaka podržavljenje. Devet bank od 19, ki so bile zajete v stresne teste, bo moralo zbrati skupaj 75 milijard dolarjev dodatnega kapitala. Optimisti že govorijo, da je kriza v zadnji fazi. Delniški trgi se vedejo, kot da bi bilo to res, realisti pa opozarjajo, da dosti višje od zdajšnji ravni verjetno ne bo šlo več.

Kdaj bo borzni medved spet udaril?
"Ni mi povsem jasno, zakaj bi se ta silovit vzpon lahko nadaljeval, če bo temelj ostal takšen, kot je, vključno z zadnjimi podatki o trgu dela, je komentiral eden izmed ameriških analitikov: "Morda bomo indeks S&P 500 res videli pri 950 ali 1.000 točkah (trenutno je pri 929), višje zelo verjetno ne, posebej če vem, da trg zdaj ni več podcenjen."

Dow Jones: 8.574 točk Nasdaq: 1.739
DAX30: 4.913
FTSE100: 2.281 FTSEurofirst 300: 865 Nikkei: 9.432
EUR/USD: 1,3634
USD/JPY: 98,39
EUR/CHF: 1,5060
Lahka nafta: 58,62 USD Zlato: 916,05 USD

Nasdaqov niz, kot ga ni bilo deset let
O vzponu, ki ga trg doživlja po padcu na 12-letno dno pred natanko dvema mesecema, zgovorno govori tudi podatek, da je tehnološki indeks Nasdaq že devetič zapored teden končal višje, kot ga je začel. To se v tem desetletju še ni zgodilo. V petek se je sicer na Wall Streetu najbolj izkazal finančni sektor, ki je v povprečju pridobil 12 odstotkov, porast ameriške lahke nafte nad 58 dolarjev (med vzroki je tudi padec dolarja) pa je navdahnil energetske delnice.

Tudi v Ljubljani prebujenje
Tudi vodilne evropske borze so zdaj blizu najvišjih letošnjih vrednosti. Vseevropski indeks FTSEurofirst 300 je zadnji teden pridobil 4,3 odstotka. V petek so blestele delnice švicarske pozavarovalnice Swiss Re, ki so po objavi četrtletnih poslovnih rezultatov poskočile za 17,8 odstotka. Končno je žarek optimizma prišel tudi na Ljubljansko borzo. Slovenski borzni indeks je v zadnjih petih dneh pridobil osem odstotkov. Promet je močno porasel in s Krko zdaj presega tudi dva milijona evrov dnevno. Tečaj Krke je na tedenski ravni višji za 13 odstotkov, Intereurope kar za 21.

T. O.