Koprsko delovno sodišče je v ponovljenem sojenju skupini petih pilotov in voditeljev čolna namreč priznalo delovno razmerje pri novi družbi Koprska pomorska pilotaža (KOPP) oziroma je potrdilo, da bi moral KOPP vse delavce, ki so delali pri prejšnji družbi Piloti Koper, prevzeti in jih zaposliti, ker je šlo le za prenos dejavnosti, kar so tožniki ves čas zatrjevali. Nasprotno pa so v KOPP-u trdili, da gre za na novo postavljeno javno službo, v katero so vključili le izbrane delavce. Ker KOPP peterice tožnikov ni vzel v službo, jim je dolžan za ves čas za nazaj izplačati razliko v plači in jim priznati vse pravice iz delovnega razmerja.
Nova ekipa noče tožnikov
Ni pa sodišče ugodilo zahtevku, da jih je KOPP dolžan pozvati na delo in jim omogočiti delo, saj je sodišče pogodbe o zaposlitvi z družbo KOPP za tožnike razvezalo z dnem zadnje glavne obravnave ter odločilo, da je KOPP dolžan tožnikom zaradi tega izplačati odškodnine, ki se gibljejo od pet do okoli 40 tisoč evrov. Sodišče je svojo odločitev naslonilo na pričevanje direktorja KOPP-a in mnenje sodne izvedenke psihološke stroke, da so konflikti med peterico tožnikov in novo ekipo pilotov, ki izvirajo iz obdobja skupne zaposlitve pri prejšnjem delodajalcu, tako veliki, da med njimi ni več zaupanja, kar bi lahko škodljivo vplivalo na proces in varnost pilotaže.
"Sodišče je na podlagi izvedenih dokazov ocenilo, da nadaljevanje delovnega razmerja tožnikov s toženko ni več mogoče, in je razvezalo pogodbo o zaposlitvi, obenem pa zavrnilo reintegracijski zahtevek. Institut razveze pogodbe o zaposlitvi se ne nanaša samo na primere odpovedi pogodbe o zaposlitvi, temveč na vsa nezakonita prenehanja pogodbe o zaposlitvi," je zapisano v sodbi.
Odvetnik napovedal pritožbo, ker je "sodišče napačno uporabilo zakon"
"Menim, da je sodišče v tem primeru napačno uporabilo določbo Zakona o delovnih razmerjih, saj v konkretnem primeru ni šlo za spor glede nezakonitega prenehanja delovnega razmerja, temveč za spor glede obstoja delovnega razmerja. Odločitev sodišča pomeni, da bi si lahko vsak delodajalec, ki mora prevzeti delavce od prejšnjega delodajalca, sam izbral delavce, ki so mu všeč, in te zaposlil, preostalih pa ne, češ da jim bo raje plačal odškodnino, kot pa da jih ima v svojem delovnem okolju. Ker taka odločitev po mojem mnenju predstavlja kršitev ustavne pravice do dela, bomo tožniki zoper sodbo vložili pritožbo," je sodbo za TV Slovenija komentiral odvetnik skupine pilotov Boštjan Štrasner.
Direktorju KOPP-a Radku Malačiču sodbe še ni uspelo prebrati, zato je še ne more komentirati. Njegov komentar bomo objavili, ko ga prejmemo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje