Prav tako začasni podatki statističnega urada kažejo, da se je zmanjšalo tudi število zasedenih delovnih mest, in sicer za 6000. V zadnjem lanskem četrtletju je bila stopnja prostih delovnih mest za 0,1 odstotne točke manjša kot v predhodnem četrtletju in je znašala 0,5 odstotka. Enaka je bila tudi razlika glede na primerljivo četrtletje leta 2008, stopnja prostih delovnih mest je bila takrat prav tako za 0,1 odstotne točke nižja.
Tokrat se je število prostih delovnih mest spustilo pod en odstotek na vseh področjih dejavnosti, z izjemo drugih raznovrstnih poslovnih dejavnosti, kjer je znašala 1,5 odstotka.
To področje med drugim vključuje zaposlovalne dejavnosti (agencije za posredovanje delovne sile), kjer je fluktuacija delavcev nad slovenskim povprečjem. Zato je povpraševanje po delovni sili v tej dejavnosti tudi nekoliko večje kot v drugih dejavnostih.
Hud upad povpraševanja že konec leta 2008
Upad povpraševanja po delovni sili je sicer mogoče zaznati že od konca leta 2008. V zadnjem četrtletju leta 2008 je bil kar 60-odstotni upad glede na četrtletje poprej. Od takrat dalje se je povprečno število prostih delovnih mest v posameznem četrtletju gibalo okoli 5.000.
Podobno se je lani celo leto zmanjševalo število zasedenih delovnih mest. V zadnjem lanskem četrtletju je bilo zasedenih povprečno 809.000 delovnih mest ali za približno 6000 manj kot v tretjem četrtletju 2009. Največji upad števila zasedenih delovnih mest je bil v primerjavi s predhodnim četrtletjem v predelovalnih dejavnostih, in sicer za okoli 5.000, in v gradbeništvu, za okoli 2.100.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje