Od plače za februar je bila povprečna bruto plača marca tako kot nominalno tudi realno višja za 2,8 odstotka.
V neto znesku je povprečna marčna plača znašala 1423,75 evra. To je 2,3 odstotka več kot februarja in devet odstotkov več kot marca lani. Realno se je v mesecu dni zvišala za 2,3 odstotka, v letu dni pa znižala za 1,4 odstotka.
V primerjavi s plačo za februar se je povprečna bruto plača v javnem sektorju zvišala za 3,6 odstotka, v zasebnem sektorju pa za 2,3 odstotka.
Na letni ravni so se bolj zvišale plače v zasebnem sektorju
Na letni ravni se je povprečna bruto plača zvišala bolj v zasebnem kot pa v javnem sektorju. V zasebnem sektorju je bila rast 9,4-odstotna, v javnem pa 8,8-odstotna.
Na ravni dejavnosti so najvišjo povprečno plačo prejeli v finančnih in zavarovalniških dejavnostih, znašala je 3754,03 evra bruto. V teh dejavnostih se je v primerjavi s plačo za februar tudi najbolj zvišala, namreč za 31,3 odstotka, in to predvsem zaradi višjih izrednih izplačil. Najnižja pa je bila povprečna plača v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (1556,23 evra).
Nizke plače v času velikega povpraševanja po delovni sili niso konkurenčne. Predsednik Slovenske kadrovske zveze Ivan Papič je za Radio Slovenija poudaril, da večina proizvodnih delavcev prejema minimalno plačo. "To je za današnji čas oziroma za privabljanje delavcev zelo demotivirajoče."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje