Delavci so le prejeli aprilske plače. Foto: MMC RTV SLO
Delavci so le prejeli aprilske plače. Foto: MMC RTV SLO

Predsednik svobodnega sindikata v podjetju Vlado Zorman je dejal, da bodo upravo opozorili, da naj pravočasno zagotovi sredstva za majske plače (te morajo biti izplačane do 18. junija), če pa jim to ne bo uspelo, pa morajo delavce o tem pravočasno obvestiti. Le tako se bodo namreč izognili položaju, v katerem se je podjetje znašlo v torek in sredo, ko so delavci "stvari vzeli v svoje roke in prekinili delo", je dejal Zorman.

Ali dvig minimalne plače ali regres
Znano je, da je Prevent Global, katerega del je tudi Global avtomobilski deli, v likvidnostnih težavah, zato se postavlja vprašanje, ali mu bo uspelo zagotoviti denar za izplačilo letošnjega regresa. Sindikati so namreč sklenitev dogovora o postopnem dvigu minimalnih plač pogojevali z izplačilom regresa do konca junija. Če družbi regresa ne bo uspelo zagotoviti, mora v skladu z dogovorom minimalne plače na zakonsko določen znesek dvigniti takoj.

Dogovor je družba kršila že prejšnji teden, ko je zamujala z izplačilom redne aprilske plače, a sindikati omenjeno zamudo razumejo kot objektivno okoliščino. Družba je namreč sredstva zagotovila iz plačila po pogodbi, ki jo ima z nemško družbo Prevent DEV, po kateri je rok plačila 25. dan v mesecu.

V upanju na uspešno reprogramiranje dolga
Prevent Global je po nastopu svetovne gospodarske krize, ki je močno prizadela tudi avtomobilsko industrijo, v likvidnostnih težavah. Bankam dolguje 55 milijonov evrov, od katerih jih mora še letos izplačati 40 milijonov. Družba se dogovarja za reprogramiranje dolga in prav ta dogovor bo za podjetje, če se želi izogniti stečaju, ključnega pomena. V Preventu dela okoli 2.000 delavcev, 400 pa jih bo letos po napovedih uprave službo izgubilo.