Ekonomski pregled za Slovenijo 2024 je na Brdu pri Kranju predstavil generalni sekretar OECD-ja Mathias Cormann. "Slovensko gospodarstvo je v zadnjih petih letih raslo hitreje kot gospodarstva v državah OECD-ja in območju evra," je dejal Cormann.
Kot osrednji izziv za Slovenijo, ki je članica OECD-ja od leta 2010, tokratno poročilo navaja izboljšanje javnofinančne vzdržnosti. "Da bi še naprej spodbujali gospodarski napredek in odpornost, je potrebna pospešena fiskalna konsolidacija, ki bo pomagala znižati inflacijo in ponovno vzpostaviti fiskalni prostor," je dejal Cormann.
V tem smislu je navedel stroške, povezane s staranjem prebivalstva, ter menil, da je treba minimalno upokojitveno starost zvišati in jo povezati s pričakovano življenjsko dobo.
Kot drugi izziv je poudaril enakost spolov. Čeprav je udeležba žensk na trgu dela v Sloveniji nadpovprečna, je mogoče po njegovem mnenju narediti še več. Tudi skrb za otroke bi bila lahko bolj enakomerno porazdeljena med starši, je dejal.
Priporočila na področju stanovanjskega trga
Prvič je OECD v gospodarski pregled za Slovenijo vključil priporočila na področju stanovanjskega trga. Za tega sta značilni majhna in neustrezna ponudba, je dejal Cormann in predlagal ukrepe, ki bodo šli v smeri spodbud za gradnjo stanovanj, tudi z boljšim dostopom do hipotekarnega financiranja.
Kot zadnji izziv pa je poudaril nadaljnja prizadevanja za dosego ničelnih neto izpustov toplogrednih plinov do leta 2050, zlasti v sektorju kmetijstva, energetike in prometa. "Podnebne spremembe so izziv za Slovenijo, kar dokazujejo uničujoče poplave lani poleti," je dejal.
Da je slovensko gospodarstvo v dobri kondiciji, je zagotovil tudi premier Robert Golob. Vlada je odločena vztrajati z reformami do konca mandata in še v prihodnjem, je zatrdil in spomnil, da je predloge za pokojninsko reformo in del davčnih sprememb že predstavila. "Predvsem pa z množico majhnih korakov izvajamo obsežne spremembe na področju zdravstvenega sistema," je dejal.
Golob je prepričan, da bodo načrti vlade dali rezultate. Zato bo dala vlada ukrepe, ki jih načrtuje, v presojo OECD-ju. "Želimo in drznemo si dati ukrepe na presojo objektivni instituciji, in to ne kateri koli, ampak OECD-ju," je povedal.
Finančni minister Klemen Boštjančič je v odzivu na predstavljeno poročilo dejal, da načrtovanje in izvajanje fiskalne politike vedno predstavlja izziv. "Pomembna bo postopna konsolidacija javnih financ z ohranjanjem naložb, da v prihodnjih letih ne bomo ovirali gospodarske rasti, kot se je zgodilo po finančni krizi," je menil
Opozorila na nujnost pokojninske reforme
Kot ključno reformo, ki bo prispevala k fiskalni vzdržnosti, je Boštjančič tako kot Cormann navedel pokojninsko reformo. Osnutek predloga, ki bo med drugim prispeval k zmanjšanju pritiska na javne finance na dolgi rok in hkrati zagotovil primerne pokojnine, je vlada že poslala socialnim partnerjem, je povedal.
K dvigu produktivnosti se bo po njegovih besedah med drugim prispevalo z ukrepi na področju davčne politike, kot so denimo spodbude za prihod visoko kvalificiranih delavcev iz tujine in olajšave za delovanje zagonskih podjetij. Vlada prav tako že pripravlja ukrepe za okrepitev kapitalskega trga.
Boštjančič je soglašal, da so potrebni ukrepi na področju zelenega prehoda. "V našem novem osnutku nacionalnega energetskega in podnebnega načrta so ocenjene skupne vrednosti potrebnih naložb zelo velike, predvsem moramo spodbuditi zasebne naložbe," je dejal. Hkrati ima Slovenija še veliko dela s sanacijo škode po poplavah in z ukrepi, ki bodo v prihodnje preprečili podobne škode.
Vlada je že naredila tudi velik korak k izboljšanju razmer na stanovanjskem trgu, glede katerega se je Boštjančič strinjal, da je obremenjen z visokim povpraševanjem in nezadostno ponudbo. Vlada lahko poskrbi za lažje pridobivanje gradbenih dovoljenj, omogoči socialna stanovanja za ranljive skupine in obdavči nepremičnine, je naštel. Napovedal je tudi stalen in trden vir za financiranje gradnje najemnih stanovanj v znesku do 100 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje