Z Mercatorjem je bilo zaradi aplikacijskega svežnja za dobrih 18 milijard SIT prometa, njegov enotni tečaj pa je ostal skoraj nespremenjen: 37.033 SIT. Foto: RTV SLO
Z Mercatorjem je bilo zaradi aplikacijskega svežnja za dobrih 18 milijard SIT prometa, njegov enotni tečaj pa je ostal skoraj nespremenjen: 37.033 SIT. Foto: RTV SLO
Sedež Feda
Ameriška centralna banka naj ne bi več dvigovala obresti. Foto: RTV SLO

Te delnice je za skoraj 18 milijard tolarjev posojila terminsko zastavil pri Banki Koper, ki bo do konca leta 2008 začasna imetnica delnic. Istrabenz zdaj obvladuje 18 odstotkov Mercatorja in lahko sedaj uveljavlja le posredno glasovalno pravico.

To pomeni, da na skupščinah zanj in po njegovih navodilih glasuje Banka Koper. Zanimivo je le to, da Kad ni prodal celotnega, 16,33-odstotnega, deleža v Mercatorju, ampak le nekaj manj kot 15-odstotnega. Istrabenz in Pivovarna Laško po nedavnih poslih z delnicami Mercatorja obvladujeta približno 40 odstotkov kapitala družbe.

Redno trgovanje
V rednem trgovanju je bilo daleč največ prometa (250 milijonov SIT) s Krko, ki je po petih dneh padanja krenila strmo navzgor in bila na koncu vredna tudi več kot 102.900 SIT (+4,5 odstotka). Njen enotni tečaj, ki se je v torek očitno le za kratko znižal pod 100 tisočakov, znaša 101.284 SIT. Večja kupca sta bila Ilirika in Bank Austria.

Zadovoljni so lahko še lastniki Petrola in Intereurope. Petrol (68.657 SIT) je pridobil poldrugi odstotek, Intereuropa (5.393 SIT) pa skoraj odstotek. Delnice Gorenja, Pivovarne Laško, Luke in Save so malenkost cenejše.

Slovenski borzni indeks je po enoodstotnem padcu okreval in se zvišal za pol odstotka, na 4.574 točk. Indeks PIX (4.067 točk) se je znižal za 0,4 odstotka. Najbolj ga je obtežil KD ID, ki je cenejši za 1,5 odstotka (2.261 SIT). Omenimo še, da se je v torek iztekla prevzemna ponudba Zvon ena holdinga za prevzem Belinke. Zvon ena holding je v sredo izgubil pol odstotka, Belinka pa ob simboličnem prometu 0,9 odstotka.

Fed ne bo več dvigoval obresti?
Vlagatelji na največjih delniških trgih so v torek dokaj uspešno ignorirali porast nafte. Indeks Dow Jones (10.871 točk) se je zvišal za pol odstotka, kar je bil njegov tretji zaporedni plus. Tudi Nasdaq (2.253 točk) je dan končal za okrog pol odstotka nad gladino. Največ zaslug za optimizem ima ameriška centralna banka, ki je spremenila besednjak in namignila, da je konec obdobja zaostrovanja denarne politike. Med blue-chipi je največ, tri odstotke, pridobil Intel.

V Evropi so bile v ospredju naftne delnice, na negativni strani pa omenimo DaimlerChrysler, ki se je pocenil za skoraj tri odstotke, potem ko je Deutsche Bank napovedala znižanje lastniškega deleža v tem avtomobilskem koncernu. Sredino dopoldne je bilo kljub padcu delnic Mercka za sedem odstotkov pozitivno. Delniški indeks FTSEurofirst 300 je tako porasel do 1.247 točk, kar je največ po aprilu 2002.