Največja bonitetna hiša na svetu Dun & Bradstreet v decembrskem poročilu ni zapisala veliko spodbudnega za našo državo. Ugotovila je, da se je ob zniževanju tujega povpraševanja in šibkem domačem povpraševanju po slovenskih proizvodih obseg izvoza znižal.
Po njihovi oceni je to posledica upočasnjevanja svetovnega gospodarstva, ker se iztekajo fiskalne spodbude, ki so gospodarstva oživile v prvi polovici letošnjega leta. Pričakujejo, da se bo za zdaj ta proces še nadaljeval.
Dvig domačega povpraševanja malo verjeten
Prav tako po njihovem mnenju ni verjetno, da bo manjše tuje povpraševanje nadomestilo večje povpraševanje doma, saj se je vlada odločila za dokaj radikalno zniževanje javne porabe zaradi zmanjševanja proračunskega primanjkljaja.
Med glavnimi ovirami za vzpon gospodarstva so tudi zmanjšanje dostopnosti sredstev za financiranje in velike težave v gradbeništvu. Obseg gradbenih projektov se je predvsem zmanjšal v infrastrukturi po dokončani gradnji avtocest in v gradnji stanovanj.
Rating se je spremenil štirim državam
Rating Slovenije ostaja nespremenjen pri DB2c, kar pomeni nizko tveganje in še vedno prvo mesto na območju. Decembra se je spremenil rating štirih držav - znižal se je Franciji in Portugalski, zvišal pa Tajski in Urugvaju. Švica po bonitetni oceni sameva na svetovnem vrhu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje