Kriza med gradbeniki, investitorji in nepremičninskimi agencijami naj bi se še poglobila. Foto: MMC RTV SLO
Kriza med gradbeniki, investitorji in nepremičninskimi agencijami naj bi se še poglobila. Foto: MMC RTV SLO
1. četrtletje leta 2009: 105
2. četrtletje leta 2009: 149
3. četrtletje leta 2009: 244
Vir: Surs
Nepremičnine
Program stanovanjskega sklada, tak kot je, nikomur ne koristi, je prepričan Frano Toš iz nepremičninske agencije Interdom. Foto: MMC RTV SLO

Obseg poslov je v primerjavi z najboljšimi obdobji padel tudi za 80 odstotkov. Nepremičninski posredniki zato upajo, da se leto 2009 ne bo več ponovilo.

Kaj se bo zgodilo v bližnji prihodnosti?
Nepremičnine, ki jih trg ne prepoznava kot primerne, bodo ostajale na trgu, cena pa se bo še naprej zniževala, po drugi strani pa nekateri projekti, ki so bili uspešno iztrženi, kažejo na to, da trg na določenem segmentu še ni zapolnjen in tam se bodo stanovanja, čeprav bodo cene lahko tudi presenetljivo visoke, prodala, je novinarki Radia Slovenija Simeoni Rogelj povedal direktor Interdoma Frano Toš.

Republiški stanovanjski sklad ne služi ničemur
Nepremičninski trg ostaja v krizi, zato si Toš želi, da bi nanj z ukrepi za oživitev posegla tudi država. Hkrati opozarja na pomanjkljivosti delovanja republiškega stanovanjskega sklada, saj naj bi prav letošnje krizno leto pokazalo vso nesmiselnost njegovega delovanja in usmerjenosti v gradnjo tržnih stanovanj.

Prodaja rabljenih stanovanj je v 3. četrtletju leta 2009 povsod po Sloveniji narasla za 20 odstotkov, kar je prvo opaznejše povečanje po petih zaporednih četrtletjih zniževanja. Cene rabljenih stanovanj so bile v tem obdobju v povprečju za 0,8 odstotka nižje kot četrtletje prej. Vendar pa je gibanje cen različno, saj so se v Ljubljani cene zvišale za 3,5 odstotka, zunaj nje pa so padle za 2,7 odstotka. Po ocenah Sursa je povišanje cen rabljenih stanovanj glede na veliko ponudbo novogradenj nepričakovano. O preobratu na nepremičninskem trgu je še prezgodaj govoriti, saj je treba počakati vsaj še na podatke o gibanju cen v zadnjem četrtletju leta 2009.

Vir: Surs

Po Toševem mnenju bi bilo treba spremeniti politiko stanovanjske gradnje in hkrati z njo program dela stanovanjskega sklada, saj takega sklada, kot ga imamo zdaj, "nihče ne potrebuje in v nobenem detajlu dejavnosti sklada ne vidim javnega interesa, ampak samo enormno pretakanje sredstev, ki pravzaprav ne dosega svojega namena", je kritičen Toš.

"Po starem več ne bo šlo"
Na stanje nepremičninskega trga najbolj skrb vzbujajoče vpliva brezposelnost, kriza pa naj bi se med gradbinci, investitorji in nepremičninskimi agencijami še poglobila. Veliko agencij je namreč v letu krize zaprlo svoja vrata ali pa zmanjšalo obseg delovanja. Toš je prepičan, da "po starem več ne bo šlo", ampak bodo uspeli le tisti, ki so najbolj prilagodljivi in tisti, ki bodo znali prepoznati želje kupcev.

1. četrtletje leta 2009: 105
2. četrtletje leta 2009: 149
3. četrtletje leta 2009: 244
Vir: Surs