Ta mesec so bile nižje predvsem cene sadja, naftnih derivatov, obleke in obutve ter komunikacij. Obutev se je zaradi predsezonskih popustov pocenila za 9,4 odstotka, oblačila pa so se pocenila za 2 odstotka.
Na znižanje cen v skupini hrane in brezalkoholnih pijač so najbolj vplivale nižje cene sadja (za 21 %). Najbolj pa so se podražili sveže in predelane ribe (za 1,8 %), kava, čaj in kakav (za 1,7 %), zelenjava (za 1,3 %) ter olje in maščobe (za 1,2 %), kažejo podatki Statističnega urada Slovenije.
Nižje pa so bile še cene goriv, komunikacij, gospodinjskih aparatov, pohištva in opreme.
Podražile so se počitnice
So se pa v juniju podražile rekreacija in kultura ter cene počitnikovanj. K skupni mesečni rasti cen so 0,3 odstotne točke tako prispevale višje cene počitnic v paketu, 0,1 odstotne točke pa višje cene časopisov, knjig in drugih pisalnih potrebščin.
Po prvih podatkih evropskega statističnega urada Eurostat je medletna inflacija v evrskem območju znašala 2,4 odstotka. S tem je bila inflacija enaka kot v maju in ostaja nad srednjeročnim ciljem Evropske centralne banke.
V enem letu so se najbolj zvišale cene tobaka
Rast cen na letni ravni je bila junija 2,3-odstotna, medtem ko je bila maja 2,4-odstotna, v enakem obdobju lani pa 1,3-odstotna.
V enem letu so se cene najbolj povišale v skupini alkoholne pijače in tobak (za 5,1 %). Sledile so skupine stanovanje (za 4,9 %), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,7 %), prevoz (za 2,6 %), gostinske in nastanitvene storitve (za 2,1 %), obleka in obutev ter rekreacija in kultura (oboje za 1,6 %), zdravje in izobraževanje (oboje za 1,3 %) ter raznovrstno blago in storitve (za 0,6 %).
Cene pa so se v zadnjem letu v povprečju znižale v skupinah komunikacije (za 2,8 %) in stanovanjska oprema (za 0,7 %).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje