Rusija se je tako očitno izognila plačilni nesposobnosti, ki bi bila prva v več kot 100 letih.
Ministrstvo je sicer naročilo plačilo obresti iz sredstev, ki so zamrznjena v tujini zaradi sankcij po napadu na Ukrajino, zato ni bilo povsem jasno, ali bodo vlagatelji res dobili svoj denar.
"Izpolnitev naših obveznosti v tuji valuti ni odvisna od nas," je v sredo za rusko televizijo RT povedal ruski finančni minister Anton Siluanov in dodal, da je vse odvisno od ZDA.
Popoldne je bančni velikan JP Morgan Chase v vlogi posredniške banke po neuradnih informacijah francoske tiskovne agencije AFP plačilo prejel in ta sredstva nakazal banki Citigroup, ki je glavni organizator transakcije plačila vlagateljem v obe ruski evroobveznici. Predtem naj bi se obrnil na ameriške oblasti.
Uradno v obeh bančnih gigantih zadeve niso želeli komentirati.
Če bi ZDA blokirale plačilo, za katero je sicer še 30 dni časa, bi Rusija skušala dolg plačati v rubljih, vendar to po trditvah bonitetne agencije Fitch ne bi veljalo in Rusija bi bila plačilno nesposobna. Rusija mora obresti na evroobveznice (obveznice, izdane v nedomači valuti v tujini) plačati v dolarjih.
Rusija ne more do približno polovice svojih sredstev, ki so zamrznjena v tujini. Ruski izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev dolgujejo mednarodnim vlagateljem okoli 121 milijard dolarjev. Naslednji obrok dolga zapade na začetku aprila in znaša skupaj več kot dve milijardi dolarjev.
Vse tri glavne svetovne bonitetne agencije so ruski dolg že razglasile za visokotveganega ali špekulativnega (junk oz. smeti), kar med drugim pomeni, da se Rusija na tujem praktično ne more več zadolževati, razen morda po oderuških obrestih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje