"Geoplinu je z intenzivnimi pogovori s tujimi partnerji uspelo zagotoviti dodatne zmogljivosti za črpanje svojih količin zemeljskega plina iz najetih skladišč v Avstriji," so pojasnili na Geoplinu. S tem ukrepom je Geoplinu uspelo zagotoviti dodatne količine zemeljskega plina za slovensko tržišče, ki skupaj s pošiljkami iz Alžirije in EU-ja do nadaljnjega zadostujejo za nemoteno oskrbo slovenskih odjemalcev. Nabava in poraba sta za zdaj usklajeni, zatrjujejo.
Izpad plina lahko nekatera podjetja tudi uniči
Dobava plina bo tako ob nespremenjenih razmerah še nekaj časa zagotovljena. Da ni sprememb, so za MMC potrdili tudi v podjetju aluminija Talum, kjer za proizvodnjo potrebujejo stalen dotok plina. "Dobava plina je nemotena v obsegu, ki je bil pogodbeno dogovorjen z dobaviteljem," pravi direktor podjetja Danilo Toplek.
Pojasnil je, da je dobava plina za njih nujna, saj jim tehnološki proces ne omogoča daljših popolnih izpadov dobav tega energenta, ker povsod ni mogoča uporaba alternativnih energentov. V najbolj črnem scenariju lahko pride do uničenja nekaterih proizvodnih naprav, s tem pa do ogromne gospodarske škode, dodaja Toplek.
Kot srečo v nesreči lahko jemljejo tudi trenutne razmere v podjetju, saj je proizvodnja v Talumu zmanjšana, vendar po direktorjevih besedah ne zaradi morebitnih težav pri oskrbi z zemeljskim plinom, temveč zaradi razmer na tržišču aluminija. "Zaradi tega je tudi naša dnevna poraba plina precej nižja od običajne," pravi.
Termoelektrarna Šoštanj trenutno plina ne uporablja
Goplin namreč še zmeraj opozarja svoje odjemalce, naj racionalno uporabljajo plin. Zaradi večje varnosti oskrbe so nekatere svoje kupce pozvali tudi k zmanjšanju odjema in k uporabi nadomestnega goriva v kotlovnicah, ki so za to usposobljene. V. d. generalnega direktorja direktorata za energetijo Janez Kopač je v preteklih dneh večkrat predstavil merila, po katerih bi ob morebitnem neizogibnem odklopu dotok plina prekinili odjemalcem. Najprej bi bile na vrsti elektrarne.
A Uroš Rotnik, direktor Termoelektrarne Šoštanj, za MMC pojasnjuje, da njihova proizvodnja električne energije ni motena, saj trenutno plina sploh ne uporabljajo, ker lahko s premogom zadostijo vsem potrebam.
V spor je dejavno posegla Unija
Sicer pa se bodo danes v Bruslju sešli predstavniki Unije ter ruskega in ukrajinskega energetskega podjetja, Gazproma in Naftogaza. Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina pravi, da se "EU se noče postaviti na nobeno stran, kar je verjetno tudi prav, ampak glede na to, da je že zelo veliko članic pa tudi nečlanic, na primer naše veleposlaništvo v BiH, ostalo brez gretja, ker imamo vitalen interes, vsekakor moramo nekaj narediti."
Ana Svenšek
ana.svensek@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje