Podeželje je po Pahorjevem prepričanju za Slovenijo zelo pomembno, saj živi tam polovica slovenskega prebivalstva, kmetovanje in pomen investiranja v to panogo, ki sicer na ravni države ne prinaša veliko odstotkov narodnega dohodka, pa je zlasti za Slovence tako z narodnega kot razvojnega vidika neizogiben vir za ohranjanje in krepitev naših vrednot, je povedal Pahor.
Pahorja navdušili mladi izobraženi kmetovalci
Predsednik je med drugim omenil, da ima sam "zelo prijetne izkušnje z mladimi ljudmi, ki so se odločili, da prav zaradi zelo visoke izobrazbe, ki so si jo bili pridobili, ostanejo na kmetiji, privzamejo od njihovih staršev skrb za kmetsko gospodarstvo, ustvarijo družino in si želijo, da imajo njihovi otroci enake možnosti za to, da se izobrazijo v ustvarjalne in izobražene osebnosti".
To je treba spodbuditi z vsemi ukrepi, za katere so si prizadevale vlade v preteklih letih in si morajo tudi vlade v prihodnjih letih, je poudaril Pahor.
Pomen družinske kmetije
Tudi minister za kmetijstvo in okolje, ki opravlja tekoče posle, Dejan Židan je opozoril, da je družinska kmetija način kmetovanja, ki daje državi največjo stabilnost in da družinske kmetije delujejo tudi takrat, ko so težki časi in ohranjajo stabilno proizvodnjo. Tudi zato je poseben del kmetijske politike namenjen družinski kmetiji. Minister verjame, da vsak davkoplačevalec razume, da vsak državni evro, ki ga vložimo v družinsko kmetijo, ni strošek, ampak investicija.
Vlaganje v kmetijstvo
Židan je spomnil, da se je Slovenija za obdobje 2014-2020 pogodila za pomembno večjo količino finančnih sredstev, kot so bili prvi upi, predvsem pri ukrepih za posebno obliko kmetijske politike, ki je bistveno enostavnejša za male kmetije in bo lahko pomagala skoraj tretjini naših kmetij. Vendar pa bo v naslednjem obdobju merjenje učinka bistveno večje, kot je bilo v preteklosti, predvsem se bo preverjalo, ali ima od tega vlaganja denarja v kmetijstvo učinek tudi država, je dodal Židan.
Ali bomo lačni?
O velikem pomenu družinskega kmetovanja sta se strinjala tudi predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Cveto Zupančič, ki je prepričan, da bodo država in ljudje spoznali pomen kmetijstva šele, ko bomo lačni, ter predsednik za Zadružne zveze Peter Vrisk, ki je opozoril na pomemben odnos med ljudmi in načini kmetovanja na družinski kmetiji.
Na sejmu Agra, ob njem poteka tudi 19. mednarodni sejem embalaže, tehnike, pakiranja in logistike Inpak, se na skoraj 70.000 kvadratnih metrih razstavnih površin in vzorčnih nasadov se bo predstavilo 1.750 razstavljavcev iz 29 držav, v šestih dneh pa se bo zvrstilo čez 150 strokovnih, poslovnih in družabnih dogodkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje