Nespremenjena ocena pomeni, da Slovenija ohranja prvo mesto v regiji, januarsko poročilo pa med težavami ponavlja tiste iz prejšnjega poročila: slaba dostopnost financiranja, zadolženost slovenskih podjetij, počasno ukrepanje vlade, plačilna nedisciplina, brezposelnost, šibko vlaganje, težave v gradbeništvu in verižno razglašanje stečajev.
Iz krize po napovedih (ali željah)?
Analitiki D&B-ja so rahlo pozitivno gibanje v lanskem letu zaznali pri realnem bruto domačem proizvodu. Sloveniji, ki je imela lani gospodarsko rast en odstotek, napovedujejo, da bo ta v letu 2011 znašala 2,2 odstotka, v letu 2012 2,8 odstotka, leta 2013 pa naj bi dosegla raven pred izbruhom finančne in gospodarske krize.
Rast poganja tuje povpraševanje
Močno ekonomsko aktivnost skoraj izključno poganja tuje povpraševanje, predvsem iz Nemčije, medtem ko se domače povpraševanje še kar krči, rast pa zavirajo strogi vladni ukrepi, ki pa bodo zmanjšali proračunski primanjkljaj, ugotavlja D&B.
Največja bonitetna hiša na svetu je januarja spremenila rating štirim državam. Znižala ga je Španiji, zvišala pa Bangladešu, Filipinom in Zambiji. Švica ostaja na vrhu lestvice.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje