Analitiki podjetja Dun & Bradstreet so v oceni gospodarskega stanja za Slovenijo izpostavili močan upad gospodarske dejavnosti, veliko povečanje brezposelnosti in močno otežen dostop do posojil, kar negativno vpliva na posojilno tveganje države. Slovenija je tako dobila rating DB2c, kar v primerjavi z aprilom pomeni padec, saj je takrat imela še rating DB2b, a vendar gibanje v prihodnje ocenjujejo za stabilno. Letos na bi se po ocenah D & B-ja slovenski BDP znižal za 2,5 odstotka.
Z nižjo oceno 20 držav
Bonitetna ocena se je sicer v mesecu dni znižala kar 20 državam, dvignila pa le Mehiki, a še to so ocenjevali pred izbruhom prašičje gripe.
Prav tako oceno so dobile še Danska, Hongkong, Kuvajt, Nova Zelandija in Tunizija. Najboljše bonitetne ocene so dobili Avstralija, Avstrija, Kanada, Luksembrug, Norveška in Švica, najslabše pa Kirgizija, Sudan, Tadžikistan, Uzbekistan, Afganistan in Zimbabve.
"Ukrepi prispevajo k finančni stabilnosti"
D & B se je v svoji oceni Slovenije posvetil tudi vladnim protikriznim ukrepom za ohranjanje finančne stabilnosti in spodbujanje gospodarske dejavnosti. Ti ukrepi po mnenju D & B-ja prispevajo k finančni stabilnosti, utegnili pa bi tudi zmanjšati breme posojilnega krča za gospodinjstva ter mala in srednja podjetja.
Okrevanje slovenskega gospodarstva pričakujejo, ko se bo okrepilo povpraševanje v ključnih trgovinskih partnericah, posebno v Nemčiji, ki je slovenska najpomembnejša partnerica.
S. Z.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje