![Jani Soršak](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/sorsak3.jpg)
Jani Soršak, varuh konkurence, je trgovcem, ki so osumljeni usklajenega delovanja na nabavnem trgu, izdal povzetek relevantnih dejstev, v katerem ugotavlja, da so najmanj od oktobra 2005 na trgu delovali usklajeno. Zdaj imajo v podjetjih 30 dni časa, da uradu predložijo dodatna pojasnila in dokaze glede posameznih ugotovitev.
Po izteku 30 dni bo urad izdal končno odločbo, odgovori trgovcev pa nanjo ne bodo prav dosti vplivali. Nato sledi prekrškovni postopek, v katerem bodo Sparu, Tušu in Mercatorju določili globo, ki lahko znaša tudi do 10 odstotkov letnih prihodkov podjetja. Za Mercator to pomeni več kot 240 milijonov evrov zagrožene kazni, za Tuš pa okoli 60 milijonov. Podjetja se lahko na odločitev pritožijo le na vrhovnem sodišču.
Mercator: Delujemo povsem samostojno
V Mercatorju so se na povzetek že odzvali in zagotovili, da na nabavnem trgu delujejo povsem samostojno, neodvisno in brez usklajevanja s katerim koli tekmecem. "To smo z obsežnimi dokazili in gradivi, ki smo jih predložili uradu, dokazovali ves čas postopka," so še sporočili iz Mercatorja. V družbi so še zapisali, da bodo pridobili še dodatne strokovne in pravne analize ter jih v 30 dneh predložili uradu za varstvo konkurence.
S temi dokumenti bodo v Mercatorju še dodatno dokazali, da omenjena trgovska praksa ne pomeni niti usklajenega delovanja niti kakršne koli oblike omejevanja konkurence, temveč gre za običajno trgovsko prakso, ki je uveljavljena v evropski panogi trgovine.
Engrotuš: Povzetek je navaden konstrukt
Povzetek so komentirali tudi v podjetju Engrotuš: "Povzetek relevantnih dejstev, ki ga je o svojem pregledu domnevno usklajenega delovanja slovenskih trgovcev izdal Jani Soršak, direktor Urada RS za varstvo konkurence, je navaden konstrukt, ki ignorira vse zakonitosti delovanja pravne države in gospodarskega sistema."
"Če bi evropske odnose med trgovci in dobavitelji morali upravljati po Soršakovih predstavah, bi morali celotno branžo, ki zaposluje več milijonov ljudi, kar zapreti," je v sporoćčilu za javnost zapisal Aleksander Svetelšek, predsednik uprave družbe. "Praksa, ki jo UVK označuje kot sporno, je v veljavi v vseh evropskih državah in je splošno sprejeta kot dopustna in celo koristna, saj zagotavlja najnižje cene," so še zapisali v Tušu in dodali, da so prepričani, da jim bodo pritrdila tudi slovenska oz. evropska sodišča.
T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje