Evropa ima težave, kar se odraža tudi na gibanju frankfurtskega indeksa DAX 30. Nemško gospodarstvo utegne v prvem letošnjem četrtletju spet zdrsniti v recesijo, Grčiji grozi bankrot zaradi previsoke zadolženosti. Pri agenciji Fitch so zato štirim največjim grškim bankam znižali kreditno oceno. Foto:
Evropa ima težave, kar se odraža tudi na gibanju frankfurtskega indeksa DAX 30. Nemško gospodarstvo utegne v prvem letošnjem četrtletju spet zdrsniti v recesijo, Grčiji grozi bankrot zaradi previsoke zadolženosti. Pri agenciji Fitch so zato štirim največjim grškim bankam znižali kreditno oceno. Foto:
V Aziji so bile v sredo največje izgube v Tokiu, kjer se je indeks Nikkei (tudi na račun močnejšega jena) znižal za 1,8 odstotka. Foto: Reuters

Na koncu se je elitni indeks Ljubljanske borze povzpel za pol odstotka, na 4.022 točk. V prvi kotaciji so se pocenile le delnice Petrola in Nove KBM. Največ, dva odstotka, je pridobila Intereuropa, za več kot odstotek pa se je povzpel tudi tečaj Mercatorja (dnevni vrh pri 165 evrih), ki se počasi pobira, potem ko so bili vlagatelji razočarani, ko so spoznali, da s prodajo 36-odstotnega deleža ne bo nič. Današnjo rast so sprožile špekulacije, da francoski trgovec Carrefour ob prodoru na Balkan ne bo pozabil Slovenije. Najprometnejša Krka (641 tisoč evrov prometa) je dan končala pri dnevnem vrhu 64,95 evra. Do konca tedna morajo podjetja objaviti številke o lanskem poslovanju, vendar to verjetno ne bo prineslo večje živahnosti na povsem apatičen trg.

Tečaji delnic v prvi kotaciji:

KRKA

+0,36 %

64,74 EUR

TELEKOM

+0,23 %

126,77

MERCATOR

+1,38 %

162,52

NOVA KBM

-0,34 %

11,84

PETROL

-0,49 %

309,01

LUKA KOPER

+0,34 %

23,37

GORENJE

+0,08 %

13,20

INTEREUROPA

+2,00 %

5,61


Slabi znamenja iz ZDA in Nemčije
Delniške trge, ki so nekaj dni poznali le pot navzgor, sta v torek zelo ohladila pomembna makroekonomska podatka iz Nemčije in ZDA. Nemški indeks podjetniškega zaupanja, ki ga na podlagi ankete med 7.000 nemškimi podjetji meri münchenski inštitut Ifo, se je prvič po desetih mesecih rasti znižal, medtem ko je zaupanje ameriških potrošnikov zaradi krize na trgu dela padlo najnižje po lanskem aprilu. Indeks Dow Jones (10.282 točk) je izgubil okroglih sto točk, najbolj pa so se znižale vrednosti tehnoloških in energetskih delnic.


Nepremičninski trg se še ne pobira

Potrošnik k ameriški gospodarski rasti prispeva kar 70 odstotkov (v Nemčiji se ta vrednost giblje pri okrog 55 odstotkih), zato je njegovo razpoloženje zelo občutljiva tema. Torkov pesimizem vlagateljev tako ni presenetljiv. Hkrati z nepremičninskega trga še vedno prihajajo slabe novice. Decembra so se cene stanovanj nepričakovano znižale, in sicer že tretji mesec zapored. Tudi evropske borze so v torek precej izgubile. Indeks FTSEurofirst 300 (1.010 točk) se je znižal za 1,3 odstotka, potem ko so potonile predvsem bančne delnice.

Commerzbanka spet pod prodajnim pritiskom
Nemška Commerzbank se je zaradi visoke lanske izgube pocenila za sedem odstotkov in bila tudi v sredinem dopoldnevu na borzi v Frankfurtu ob več odstotkov, saj bo druga največja nemška finančna ustanova potrebovala svež kapital. Sicer pa je danes dogodek številka ena govor predsednika ameriške centralne banke Bena Bernankeja pred kongresom. Vlagatelje zanima, kaj bo slab teden po tem, ko je Fed zvišal diskontno obrestno mero, Bernanke povedal o prihodnji politiki obresti. Gospodarska rast se v ZDA resda okrepila, kar narekuje zaostrovanje denarne politike, toda rast je le posledica obnovljenih zalog in vladnih ukrepov.