V Ljubljani je bilo letošnjega maja v primerjavi z lanskim majem več turistov. Foto: MMC RTV SLO
V Ljubljani je bilo letošnjega maja v primerjavi z lanskim majem več turistov. Foto: MMC RTV SLO
I feel Slovenia
Turizem bo sooblikoval naš razvoj v prihodnosti, poudarjajo udeleženci borze. Foto: MMC RTV SLO
Vrata odpira turistična borza

Gre za dogodek, ki ga organizira Slovenska turistična organizacija. Državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Darja Radić je ob tem med drugim povedala, da turizem ni edina, je pa pomembna gospodarska dejavnost, ki bo sooblikovala razvoj Slovenije v prihodnosti. Vlada bo razvoj Slovenije gradila na visokotehnoloških storitvah, a turizem je glede nanje enkratna razvojna in komplementarna dejavnost, ki poleg tega ponuja lepe možnosti za odpiranje novih delovnih mest, meni Radićeva.

Direktor direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo Marjan Hribar pa je poudaril, da si ministrstvo za gospodarstvo prizadeva povečati konkurenčnost slovenskega turizma in obsega turistične dejavnosti. Ministrstvo je zato maja objavilo javni razpis za izvedbo aktivnosti regionalnih destinacijskih organizacij v višini 4,2 milijona evrov, v okviru katerih bodo lahko prejemniki sredstva koristili tri leta.

"Turizem naj si reže pogačo sam"
Ministrstvo sicer predlaga, da bi razvojna sredstva za turizem v prihodnje zagotovili nekoliko drugače kot do zdaj, in sicer ne več iz igralniških koncesnin, temveč v višini enega odstotka od ustvarjenega deviznega priliva. "Menimo, da je prav, da turizem sam sebi reže pogačo," je dejal Hribar.

Ministrstvo za gospodarstvo bo sicer v kratkem objavilo tudi razpis za promocijo turistične ponudbe tematskih turističnih proizvodov na nacionalni ravni v višini milijona evrov, je pojasnil Hribar in dodal, da ministrstvo kljub rebalansu proračuna razvojnih sredstev za turizem letos ne bo zmanjšalo.

Ljubljana: Nočitev že več
Ministrstvo bo po besedah Hribarja začelo pripravljati tudi novo krovno turistično strategijo, ki bo usmerjena v zeleni turizem. Direktor STO-ja Dimitrij Piciga je pojasnil, da na zelenem turizmu temelji tudi tokratna turistična borza, letošnje in prihodnje leto pa bosta namenjeni njegovi kreaciji in trženju.

Direktorica Turizma Ljubljana Barbara Vajda pa je pojasnila, da je bilo leto 2009 za ljubljanski turizem "leto suhih krav", letos pa so se razmere začele izboljševati. Maja so v Ljubljani, ki je po besedah Vajde tipična poletna in tranzitna destinacija, zaznali 14 odstotkov več nočitev kot v enakem obdobju lani, kumulativni rezultat za prvih pet mesecev letošnjega leta pa kaže na štiriodstotno rast glede na leto 2009.

Slovenske turistične borze se vsako leto udeleži celotno slovensko turistično gospodarstvo, ki ima tako priložnost predstaviti svojo ponudbo širokemu krogu konkretnih partnerjev iz tujine.

Vrata odpira turistična borza