Stavkajoči delavci zahtevajo odstop vodstva in nadzornega sveta, ker menijo, da niso sposobni za pogajanja. "Z njimi ne moremo sodelovati, samo grozijo nam in nas ne upoštevajo, grozijo nam tudi z odpovedmi, pa čeprav so sami kršili zakonodajo, ko nam niso plačevali plač in prispevkov. In kaj je delal nadzorni svet, ki je vse to dovoljeval, namesto da bi že zdavnaj ukrepal?" se sprašuje predsednik stavkovnega odbora Nafte Petrochema Ladislav Šabjan.
Vodstvo bi delavce dalo na čakanje
Vodstvo Nafte Lendava je namreč sporočilo, da nadaljujejo pogajanja s predstavniki zaposlenih in upajo, da bodo socialni sporazum, sprejemljiv za vse, dosegli do konca prihodnjega tedna. "Ključno je, da se čustva umirijo in da se minimizira možnost nastanka škode družbi in tretjim pravnim osebam, zaposleni pa odidejo na čakanje, dokler se poslovodstvo z državo kot lastnico ne dogovori o zagotovitvi finančnih virov za redno poslovanje družbe Nafta Petrochem."
Šabjan odgovarja, da niso dosegli nobenega napredka in da se z njimi ne bodo več pogajali. Jutri pričakuje v Lendavi direktorja Zavoda za blagovne rezerve Antona Zakrajška. Ob tem je dodal, da bo o morebitnem nadaljnjem prevažanju goriva za blagovne rezerve odločal izvršilni odbor. Opozarja, da so pritiski na peterico delavcev, ki so znova dobili opomine pred odpovedjo, ker so nehali voziti, čeprav stavkajo, nesprejemljivi.
200 protestnikov na ulicah
V podporo stavkajočim je bil v Lendavi znova protest. Okoli 200 protestnikov, ki so se zbrali na pobudo Civilne iniciative za podporo delavcem lendavske Nafte, je po koncertu krenilo po lendavskih ulicah in v krožišču oviralo promet, vzklikali so v podporo delavcem, zahtevali pošteno plačilo za pošteno delo, nato pa nadaljevali koncert in kuhali bograč. Stavkajoče podpirajo Svet mladih občine Lendava, Klub študentov Lendava, Mladinski kulturni inkubator Mansarda, Gibanje za dostojno delo in socialno družbo, gibanje Kričač ter Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Predsednik ZSSS-ja Dušan Semolič je predsedniku uprave Slovenskega državnega holdinga Mateju Pircu in ministru za finance Urošu Čuferju poslal javni poziv za ukrepanje v Nafti Petrochemu. Prvega je pozval, naj delavcem takoj zagotovijo izplačilo zapadlih plač in prispevkov, zaženejo proizvodnjo, preprečijo stečaj ter nemudoma skličejo ekonomsko-socialni strokovni odbor, ki bi pregledal možnosti za čimprejšnjo ugodno rešitev težkega položaja družbe. Drugega pa, da kot minister zagotovi dodatna likvidnostna sredstva in refinanciranje neugodnih posojil družbe.
Protestniki so vodstvi Nafte in Nafte Petrochema ter Slovenskega državnega holdinga znova pozvali, naj nemudoma poravnajo obveznosti do delavcev, ki so brez plač od junija, brez prispevkov od maja in brez regresa, in jim obljubili nadaljnjo podporo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje