Sodišče je ugodilo predlogu občine Škofja Loka za začetek stečajnega postopka nad Loškimi tovarnami hladilnikov (LTH), je sporočil predsednik nadzornega sveta Iztok Hohnjec. Foto: MMC RTV SLO
Sodišče je ugodilo predlogu občine Škofja Loka za začetek stečajnega postopka nad Loškimi tovarnami hladilnikov (LTH), je sporočil predsednik nadzornega sveta Iztok Hohnjec. Foto: MMC RTV SLO

Iz sklepa sodišča je razvidno, da uprava LTH-ja na predlog občine za začetek stečajnega postopka ni niti ugovarjala, niti ni vložila zahteve za odložitev odločanja o predlogu občine. To torej pomeni, da predsednik uprave Miloš Kodre pretekli teden ni vložil ugovora proti začetku stečaja, čeprav so v javnosti krožile informacije, da je uprava na občinski predlog vložila ugovor. Predsednik nadzornega sveta LTH-ja Iztok Hohnjec je o tem dejal, da "gre za lapsus sodišča".

Sodišče je v sklepu med drugim ugotovilo, da je uprava Loškim tovarnam hladilnikov 18. maja tudi sama vložila predlog za začetek stečajnega postopka, v katerem navaja, da je družba postala insolventna.

Škofjeloški župan Igor Draksler je dejal, da je tak sklep neke vrste odrešitev za delavce LTH-ja, ki so bili vse do zdaj dobesedno privezani na podjetje.

Delavci bodo protestirali pred vlado in Kodretom
Predsednik sindikata LTH-ja David Švarc je odločitev sodišča pozdravil, obenem pa zatrdil, da načrti za jutrišnji shod delavcev podjetja ostajajo nespremenjeni. Delavci tovarne so za četrtek namreč napovedali protest pred vlado in pred domovanjem predsednika uprave Kodreta. Plač niso dobili že od marca, prav tako pa do začetka stečajnega postopka niso upravičeni do nobenih drugih denarnih nadomestil.

Švarc pravi, da se ne bi smele dogajati takšne anomalije, kjer so delavci v primežu lastnikov podjetij ter uprave popolnoma nemočni. Protest je po Švarčevih besedah namenjen Kodretu, ki "izkorišča vse pravne možnosti, za ljudi pa mu ni mar".

Misel na prisilno poravnavo so opustili
Kot je znano, je vodstvo LTH-ja zaradi pomanjkanja likvidnostnih sredstev in neuspešnih pogajanj z bankami za posojila sprva razmišljalo o prisilni poravnavi, po prihodu zdajšnjega predsednika nadzornega sveta Hohnjeca v podjetje pa je to postalo "nepotrebno izgubljanje dragocenega časa".

13. maja je občina Škofja Loka v soglasju s sindikatom podjetja na pristojno sodišče v Kranju vložila predlog za stečaj. Pet dni pozneje je predlog za začetek stečajnih postopkov vložila tudi uprava LTH-ja, zoper že vloženi predlog občine pa je uprava 26. maja na sodišče podala še ugovor, a sodišče je v danes izdanem sklepu zapisalo drugače.

A. S.