Novi predsednik uprave Telekoma Slovenije je napovedal reorganizacijo skupine Telekom Slovenije v petih korakih. Foto: Telekom Slovenije
Novi predsednik uprave Telekoma Slovenije je napovedal reorganizacijo skupine Telekom Slovenije v petih korakih. Foto: Telekom Slovenije
Telekom Slovenije
Poleg reorganizacije, ki je za Kranjčevića prednosten projekt, pa se bodo lotili tudi stalne in transparentne komunikacije z zaposlenimi, povečanja sinergije Telekomovih naložb v Jugovzhodni Evropi ter sprejetja strategije izvajanja odnosov z Agencijo za pošto in telekomunikacije ter z alternativnimi operaterji. Foto: MMC RTV SLO
Telekom se bo poenotil

Sam meni, da so spremembe nujne in morajo biti nanje vsi pripravljeni, takšno zavedanje pa skuša ustvariti tudi v vseh okoljih znotraj skupine. Razlogi za spremembe so predvsem zunanje razmere, to je od gospodarske krize do tehnoloških sprememb, ki so dozorele do te mere, da je nekaj treba storiti, saj kozmetični popravki ne bodo več zadoščali, je opozoril Kranjčević, ki Telekom Slovenije vodi od sredine marca.

Reorganizacija bo po mnenju Kranjčevića prinesla bolj učinkovitejše vodenje, večjo izkoriščenost sinergij, zmanjšanje stroškov in enoten nastop skupine v odnosu do uporabnikov. Najprej bo na vrsti uvodno srečanje z zaposlenimi. Maja bo tako nova uprava pripravila zasnovo nove ogranizacijske strukture in modela vodenja, na kar se bodo začeli pripravljati že letos. Nato bo na vrsti operacionalizacija projekta, v okviru katere bodo natančno določili organiziranost ter kadrovske rešitve posameznih poslovnih funkcij. Pri tem se po besedah predsednika uprave ne bo gledalo na to, kdo prihaja iz Telekoma in kdo iz Mobitela, pač pa na kakovost kadrov.

Cilj reorganizacije je združiti poslovne funkcije, ki se podvajajo
Končni cilj je imeti na primer eno službo za prodajo in trženje, eno informacijsko in eno kadrovsko službo, razmislili pa bodo tudi o prihodnosti glavnih blagovnih znamk, to so Telekom Slovenije, Mobitel in Siol.

Nova uprava bo istočasno s procesom reorganizacije Mobitela in Telekoma razmislila tudi o vlogi drugih hčerinskih družb v Sloveniji. Kranjčević namreč meni, da če hočejo celovito zastaviti novo organizacijo skupine Telekom, ne bo zadoščala le ureditev razmerja med Telekomom in Mobitelom, pač pa bodo morali urediti tudi odnose s hčerinskimi družbami, na novo določiti njihovo prihodnjo vlogo in poslanstvo.

Poleg reorganizacije, ki je za Kranjčevića prednostni projekt, pa se bodo lotili tudi stalne in transparentne komunikacije z zaposlenimi, povečanja sinergije Telekomovih naložb v Jugovzhodni Evropi in sprejetja strategije izvajanja odnosov z Agencijo za pošto in telekomunikacije ter z alternativnimi operaterji.

V Telekomu si želijo dobrega odnosa z drugimi operaterji
Telekom in Mobitel morata po Kranjčevićevih besedah sodelovati z drugimi operaterji, njun namen pa ne sme biti kogar koli izriniti s trga. V Telekomu si želijo, da bi vsi operaterji, ki poslujejo na podlagi zdravih poslovnih modelov, vlagali v omrežje in upoštevali osnovno plačilno disciplino. To je namreč velika težava, saj nekateri alternativni operaterji trenutno niso sposobni poravnavati obveznosti. Če se plačilna disciplina v kratkem ne bo izboljšala, obstaja nevarnost, da bo to vplivalo na poslovni rezultat Telekoma, je dejal Kranjčević. Težava je tudi, ker jim je Apek prepovedal, da v vzorčne pogodbe vključijo mehanizme za zavarovanje plačil, kar pa bi se v kratkem lahko spremenilo. Kranjčević si prizadeva, da bi odnose z operaterji uredili sami.

Glede lastništva Telekoma pa je Kranjčević dejal, da ta lahko ostane samostojni partner. Napovedal je, da bodo novega člana uprave za finance izbrali še ta mesec, ko naj bi bile predvidoma končane tudi revizije v zvezi s posli na Kosovu in v Makedoniji ter poslovanje podjetja Najdi.si.

Telekom se bo poenotil