Krka je v sredo dobila nagrado zlata gazela 2010 za najbolj dinamično slovensko podjetje. Njene delnice se letos nikakor ne uspejo zavihteti opazno višje. V četrtek je bil zadnji posel sklenjen pri dnevnem minimumu 63,35 evra. Foto: BoBo
Krka je v sredo dobila nagrado zlata gazela 2010 za najbolj dinamično slovensko podjetje. Njene delnice se letos nikakor ne uspejo zavihteti opazno višje. V četrtek je bil zadnji posel sklenjen pri dnevnem minimumu 63,35 evra. Foto: BoBo
Audi
Delnice evropskih avtomobilskih podjetij so se v sredo precej podražile, saj je bilo objavljenih nekaj spodbudnih prodajnih podatkov, vključno z Audijevim jubilejem: na Kitajskem je ta znamka prodala že svoj milijonti avtomobil.

SBI TOP, ki ga sestavlja šesterica delnic elitnih slovenskih podjetij, je v zadnjih dveh tednih pridobil precej skromne štiri odstotke, med posameznimi delnicami pa je največja, 7,5-odstotna, rast uspela Mercatorju, ki je bil tokrat ob skromnem prometu (slabih 10 tisoč evrov) na negativni strani tečajne liste. Cena je nihala med 152 in 153 evri. Pozitivno presenečenje je tokrat Telekom, saj mu je sodišče ugodilo v primeru T2. Ob 73 tisoč evrih prometa je Telekomov enotni tečaj porasel za 0,8 odstotka. Več prometa, dobrih milijon evrov, je bilo le s Krko, katere tečaj je ostal nespremenjen.

Tečaji delnic v prvi kotaciji:

KRKA

-0,02 % 63,66 EUR
TELEKOM+0,81 %92,16
GORENJE+0,76 % 13,26
LUKA-1,90 %16,00
PETROL-0,01 % 255,35
NOVA KBM-0,60 %10,00
MERCATOR-0,62 %152,70
INTEREUROPA+1,04 %3,89

Kitajska rast manj kot 10-odstotna
Kitajska gospodarska rast se je v obdobju od julija do septembra rahlo upočasnila, vendar še vedno ostaja izjemno visoka, saj je bila 9,6-odstotna. V drugem četrtletju je bila rast BDP-ja 10,3-odstotna. Povpraševanje po nafti je poskočilo na 8,68 milijona sodov dnevno, kar Kitajsko uvršča na vrh svetovnih porabnic nafte. Kitajska centralna banka je ta teden za četrt odstotne točke zvišala obrestno mero, saj želi preprečiti pregrevanje gospodarstva. Inflacija se je povzpela na najvišjo raven v zadnjih 23 mesecih.

Klasičen vzorec: dolar dol, delnice gor
Po občutnih torkovih padcih si je Wall Street hitro opomogel. Indeks Dow Jones (11.107 točk) se je v sredo zvišal za 1,18 odstotka. Na optimizem so vplivale nižja vrednost dolarja (v zadnjem mesecu je opaziti visoko korelacijo med padanjem dolarja in rastjo delnic) in nove objave spodbudnih četrtletnih poslovnih rezultatov. Med 30 delnicami, vključenimi v Dow Jones, so največ, 3,3 odstotka, pridobile Boeingove. Proizvajalec letal je s četrtletnim dobičkom presegel napovedi in obenem zvišal celoletno napoved.

Varčevalni ukrepi preprečili višjo rast
Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.086 točk) se je včeraj zvišal za tretjino odstotka. Večji korak naprej so preprečili napovedani obsežni varčevalni ukrepi britanske vlade (vključno z obsežnim odpuščanjem v javnem sektorju), na drugi strani pa so vlagatelji pozitivno ocenili načrte britanske centralne banke o nadaljnjem kvantitativnem sproščanju denarne politike. Delnice rudarskih podjetji so na krilih znova višjih cen surovin spremenile smer. Tudi avtomobilske delnice so bile zaželene. Koncern Peugeot Citroen je zvišal napovedi o dobičku, saj je prodaja na novih trgih zelo spodbudna.