Po Križaničevih besedah se za pomoč države pri premagovanju posojilnega krča zanimajo tri banke. Foto: MMC RTV SLO
Po Križaničevih besedah se za pomoč države pri premagovanju posojilnega krča zanimajo tri banke. Foto: MMC RTV SLO
Draško Veselinovič
Draško Veselinovič, ki v teh dneh prevzema vodenje NLB-ja, bo odločil o tem, ali bo banka zaprosila za pomoč. Foto: MMC RTV SLO

Minister za finance, Franci Križanič, je v četrtek, dan po izdaji nove državne obveznice, optimistično napovedal, da bodo sredstva od obveznic namenili krepitvi finančnega trga in gospodarstva. Po njegovih besedah se za pomoč države pri premagovanju posojilnega krča zanimajo tri banke.

Kot poročajo Finance, v NLB-ju še niso zaprosili za državno pomoč, saj bo o prošnji odločal nov predsednik uprave, Draško Veselinovič. Sicer pa v NLB-ju niso niti zanikali niti potrdili, da jih državna pomoč zanima.

NKBM: Zanimajo nas vse oblike pomoči
V Novi kreditni banki Maribor pa pravijo, da jih zanimajo vse oblike državne pomoči, čeprav za zdaj še imajo sredstva za poslovanje. Dodaten denar bodo začeli iskati po 30. aprilu, ko bodo v banki objavili revidirane finančne izkaze za lansko leto, je za Finance razložila izvršna direktorica za finančne trge Irena Žnidaršič. Do takrat se bodo odločili, za kašno pomoč bodo zaprosili oz. ali bodo zaprosili za kombinacijo več različnih možnosti.

Abanka bo najprej poskusila v tujini
V Abanki, ki je prek Zavarovalnice Triglav tudi v državni lasti, pravijo, da zaradi dobre strukturne likvidnosti za zdaj še ne nameravajo zaprositi za jamstvo države, a preučujejo več možnosti virov refinanciranja. Končna odločitev, še pravijo, bo odvisna od dostopnosti do posojil v tujini.

Finance še pišejo, da v drugih bankah in finančnih institucijah (npr. zavarovalnicah) zagotavljajo, da za zdaj pomoči ne potrebujejo - tiste banke, ki so hčerinske družbe tujih bank, se namreč lahko zanašajo na pomoč svojih matičnih družb. Takšne so na primer SKB (zanjo skrbi Societe Generale), Unicredit, Raiffesen, Hypo Alpe Adria, Sparkasse, Volksbank itd.

T. K.