Evro je zaradi špekulacij o višjih obrestnih merah v četrtek dosegel kar 1,3383 dolarja in bo, kot vse kaže, v primerjavi z ameriško valuto ta teden pridobil največ v zadnjih 20 mesecih. Foto: Thinkstock
Evro je zaradi špekulacij o višjih obrestnih merah v četrtek dosegel kar 1,3383 dolarja in bo, kot vse kaže, v primerjavi z ameriško valuto ta teden pridobil največ v zadnjih 20 mesecih. Foto: Thinkstock
Intel je s svežimi poslovnimi rezultati presegel pričakovanja. Foto: EPA

Predsednik Evropske centralne banke Jean Claude Trichet je posvaril pred inflacijskimi pritiski, s katerimi se bo kratkoročno spopadalo evropsko gospodarstvo. Analitiki že stavijo, da bo ECB prisiljen v prvi četrtini leta 2011 zvišati obrestno mero, ki je že dolgo na rekordno nizki ravni, pri enem odstotku. Poceni denar v kombinaciji s preostalimi likvidnostnimi ukrepi centralnih bank skrbijo za bikovski trend na razvitih borzah. V četrtek se je optimizem sicer nekoliko polegel, potem ko so bili objavljeni sveži podatki o ameriškem trgu dela.

Nafta vrste brent blizu stotim dolarjem
V zadnjem tednu je število prosilcev za denarno nadomestilo v času brezposelnosti poraslo najbolj v zadnje pol leta. Inflacija na ravni proizvajalcev (merjeno s PPI-indeksom) je decembra zaradi višjih cen energentov in hrane porasla za 1,1 odstotka, kar je nad pričakovanji. Skrbi povzročajo visoke cene nafte. Brent se je zelo približal stotim dolarjem. Če bi presegel to mejo in ostal nekaj časa nad njo, bi Opec sklical izredni sestanek, za zdaj pa ne želi s prehitrim ukrepanjem sprožati morebitne panike.Toda ameriški potrošnik gotovo ni vesel, da mora za galono (4,546 litra) odšteti več kot tri dolarje.

Finančne krivulje: Na dražbi španskih in portugalskih obveznic nižja zahtevana donosnost glede na novembrsko izdajo

Priložnost za rast delnic v Šanghaju?
Tako kot pri nas nismo prav nič navdušeni, da so cene bencina na rekordni vrednosti in da se je podražil kruh. Inflacija predstavlja težave tudi na Kitajskem, kjer je morala centralna banka ob koncu lanskega leta dvakrat zvišati ključno obrestno mero. "Vlada je prepričana, da se bodo inflacijski pritiski, ki so po njihovem mnenju predvsem posledica kvantitativnega sproščanja na Zhodu, rastočih cen hrane in rasti minimalnih plač, v drugi polovici leta 2011 zmanjšali. Pričakujejo inflacijo v razponu med 4 in 5 %, pri čemer načrtujejo od dve do tri zviševanji obrestnih mer, najverjetneje v prvi polovici leta. Po takem scenariju so kitajske delnice v letu 2010 neupravičeno zaostajale za rastjo delnic v drugih delih sveta," je pogled na dogajanje na Kitajskem za MMC opisal Peter Jenčič iz Alte.

Intel pozitivno presenetil
Delnice v New Yorku so v četrtek rahlo izgubljale. Dow Jones (11.731 točk) se je znižal za petino odstotka, potem ko so Merckove delnice padle za več kot šest odstotkov. Novembrski zunanjetrgovinski primanjkljaj se je znižal, izvoz pa je dosegel najvišjo raven v zadnjih dveh letih. Po trgovanju je proizvajalec polprevodnikov Intel objavil boljše poslovne rezultate od pričakovanj, poleg tega pa pričakuje tudi visoke prihodke v tekočem četrtletju. Delnice so v zunajborznem trgovanju pridobile skoraj tri odstotke. Na vodilnih evropskih borzah se je petkovo trgovanje začelo zadržano, kar je po lepi rasti sredi tedna (indeksi so dosegli najvišje ravni po septembru 2008) tudi pričakovano, Ljubljanska borza pa je bila zaradi enoodstotne podražitve Krke, Nove KBM in Telekoma uvodoma v plusu.