Kako iz primeža prisilne poravnave? V Sloveniji težko (slika je simbolična). Foto: BoBo
Kako iz primeža prisilne poravnave? V Sloveniji težko (slika je simbolična). Foto: BoBo

S stečajem bi namreč končali agonijo podjetja, ki jim je zadnje plače izplačalo v aprilu in nekaterim še majsko akontacijo. Podjetje je od avgusta v prisilni poravnavi, njegov direktor Samo Majcenovič pa se je stečaju, ki ga je predlagal prisilni upravitelj, izognil s predložitvijo le za las spremenjenega načrta finančnega prestrukturiranja, je za Drugo jutranjo kroniko našega radia poročala Lidija Vizantin.

Direktor dolžnika - torej Konstruktorja -, se stečaju izogiba, lahko pa bi ga sprožili Javni jamstveni in preživninski sklad, družbenik dolžnika in seveda upniki: okrog 250 Konstruktorjevih delavcev. Predlog mora vsebovati tudi opis okoliščin, iz katerih izhaja, da je dolžnik plačilno nesposoben, in dokaze o tem, da ima upnik terjatev do dolžnika. Dokazno breme je torej na strani upnika. Ta pa bi moral predložiti še dokaz o plačilu potrebne takse in predujma za kritje začetnih stroškov.

To je okrog 4 tisoč evrov, jasno pa je, da delavec, ki mu dolžnik dolguje pet plač, že zaradi tega ne bo mogel predlagati stečaja, pa čeprav je prepričan, da mu bo na sodišču zahtevano uspelo dokazati. Upnik sicer lahko na pristojnem sodišču zaprosi za brezplačno pravno pomoč. Pravni strokovni sodelavec za pravno področje iz podravske in koroške organizacije svobodnih sindikatov Boštjan Medik pravi: "S tem da mora izpolnjevati pogoje po Zakonu o brezplačni pravni pomoči."

Stroške naj bi torej krila država, a ta vedno terja svoje. Zakon namreč določa: "Da vkolikor bi upravičenec do brezplačne pravne pomoči v pravdi uspel in bi bil na ta račun obogaten, bi potem moral vračati te stroške," dodaja Medik.

V zvezi z vračilom stroškov pa je še veliko nejasnosti. Medik pravi, da ne pozna primera, da bi stečaj sprožil delavec, ki je poiskal brezplačno pravno pomoč. In tako se bo prvi, ki se bo za to odločil, podal na neznano trnovo pot. Delavci Konstruktorja pa si želijo, da bi se njihova agonija vendarle končala. Prisilni upravitelj je znova vložil ugovor zoper vodenje postopka prisilne poravnave, zdaj pa ima vodstvo podjetja znova možnost, da nanj vloži svoj ugovor.