GZS bo skušal sklepe o trošarinskem zakonu z državo oblikovati do 15. septembra. Foto: MMC RTV SLO
GZS bo skušal sklepe o trošarinskem zakonu z državo oblikovati do 15. septembra. Foto: MMC RTV SLO
Trošarine
Trošarine še naprej skrbijo gospodarstvenike. Foto: MMC RTV SLO

"Dogovorili smo se, da bomo pripravili analizo vseh učinkov tega ukrepa tako na gospodarstvo kot na proračun in se do 15. septembra ponovno sestali. Takrat bi se dogovorili o predlogu sprememb zakona o trošarinah, ki bi stopil v veljavo s 1. novembrom, ko bi po veljavnem zakonu prišlo do drugega dela dviga trošarin," je po sestanku predstavnikov Gospodarske zbornice Slovenije, državne sekretarke na ministrstvu za finance Mateje Vraničar in ministrice za gospodarstvo Darje Radić povedal pomočnik generalnega direktorja GZS-ja Jože Renar.

Samo v letu 2010 predelovalna industrija ob 18 milijonov
Do dogovora je prišlo, potem ko so gospodarstveniki, in sicer predstavniki združenj in podjetij papirne in lesne industrije, obema predstavnicama vlade predstavili negativne učinke dviga trošarin, kot jih določa novela zakona o trošarinah, na podjetja. Pojasnili so, da so se podjetjem močno zvišali stroški - po Renarjevih besedah bi dvig trošarin po veljavnem zakonu podjetjem v predelovalni industriji vzel več kot 25 odstotkov dobička iz leta 2009. Skupaj bi nova trošarina od predelovalne industrije terjala 18 milijonov evrov novih stroškov, prihodnje leto pa 58 milijonov evrov.

Na finančnem ministrstvu pa so ob tem znova poudarili, da gre pri zvišanju trošarine za krizni ukrep, pripravljen z namenom zagotavljanja dodatnih proračunskih prihodkov za dosego ciljev rebalansa letošnjega državnega proračuna in proračuna za leto 2011. Z drugimi besedami, namen je zagotoviti stabilnost javnih financ in uspešno izvedbo izhodne strategije. "Ta ukrep ima omejen rok uporabe, kar pomeni, da po pričakovanem izhodu iz gospodarske krize ugasne," so še dodali.

Vlada delno že prisluhnila gospodarstvenikom
Spomnimo še, da je vlada delno že prisluhnila opozorilom gospodarstvenikov in trošarino za elektriko zvišala za polovico manj, kot predvideva novela zakona o trošarinah. Ta trošarina se je s 1. avgustom zvišala z enega evra na 3,05 evra za megavatno uro, medtem ko bi se morala v skladu z novelo zvišati na 6,05 evra, 1. novembra pa dodatno na 12,10 evra. Trošarina na zemeljski plin za ogrevanje in za pogon se je na drugi strani 1. avgusta zvišala z 0,6 centa na 1,8 centa za kubični meter.

"Glede na veljavno zakonodajo ostaja trenutna ureditev nespremenjena, nadaljnji pogovori pa bodo potekali v mesecu septembru," so na finančnem ministrstvu še zapisali v sporočilu po sestanku.