Vlagatelji se izogibajo Ljubljanski borzi, promet pa je povsem zamrl. Foto: MMC RTV SLO
Vlagatelji se izogibajo Ljubljanski borzi, promet pa je povsem zamrl. Foto: MMC RTV SLO
Cena lahke nafte se je ustalila pri dobrih 73 dolarjih. Pred tremi tedni je bila 10 dolarjev višje ... Foto: Reuters

Prometa z novomeškim farmacevtom je bilo za 150 tisoč evrov. V zadnjem letu je bil le prejšnjo sredo promet s Krko še nižji. Njen enotni tečaj se je znižal petič v zadnjih šestih dneh. Najnižji posli, pri 65,6 evra (to pomeni več kot enoodstotni minus), so se sklepali na koncu trgovanja. Okrog odstotek cenejše so tudi delnice Telekoma in Intereurope, medtem ko je Gorenje nadaljevalo rast s prejšnjega tedna in doseglo največ 13,83 evra. Slovenski borzni indeks se je znižal petič zaporedoma, tokrat za četrtino odstotka. Nova najnižja letošnja vrednost SBI-ja znaša 4.107 točk. Izstopal je 3,3 milijona evrov vreden sveženj z delnicami Istrabenza, kar pomeni 9,3 odstotka celotne izdaje Istrabenzovih delnic. Verjetno gre za delnice, ki so jih banke lani zasegle Maksimi Holdingu.

Tečaji najprometnejših delnic:

KRKA

-0,80 % 65,76 EUR
MERCATOR+0,10 %169,31
TELEKOM-0,90 %130,87
NOVA KBM+0,66 %12,25
INTEREUROPA -0,87 %5,69
PETROL-0,30 %309,83
GORENJE+1,34 %13,62
LUKA+0,30 %23,47


Ali negativen januar pomeni slabo borzno leto?

Čeprav je kar 73 odstotkov ameriških podjetij, ki so že sporočila poslovne rezultate zadnjega lanskega četrtletja, preseglo pričakovanja analitikov, so v ZDA delniški indeksi januarja izgubljali. Indeks Dow Jones je trenutno 3,5 odstotka pod vrednostjo z začetka leta 2010, slab januar pa je v preteklosti velikokrat pomenilo tudi slabo delniško leto. Osrednje januarske zgodbe so bile: načrti predsednika ZDA Baracka Obame za večjo regulacijo finančnega sektorja, znaki, da Kitajska resno zaostruje denarno politiko, in proračunske težave prezadolžene Grčije.

Toyota na udaru prodajalcev
Februar se je v Aziji začel negativno. Osrednja kitajska borza, ki je prejšnji mesec padla za 8,8 odstotka, je izgubila pol odstotka, medtem ko je tokijski Nikkei (10.205 točk) porasel za nekaj simboličnih točk. Vlagatelji so nagradili podjetja, ki so sporočila dobre poslovne rezultate, spet pa so zdrsnile Toyotine delnice, ki so že v prejšnjem tednu padle za 14 odstotkov, potem ko je podjetje zaradi tehnične napake odpoklicalo milijone vozil po vsem svetu. Podobne težave ima še en japonski proizvajalec avtomobilov, Honda. Dodajmo, da je v petek azijske trge presenetila indijska centralna banka, ki je po kitajskem zgledu komercialnim bankam precej zvišala stopnjo obvezne rezerve.

Exxon Mobil pozitivno presenetil
V Evropi so po negativnem dopoldnevu indeksi prišli v zeleno območje. Tudi newyorški Dow Jones je v danes krenil navzgor in bil po dobri uri trgovanja za skoraj odstotek v plusu (10.160 točk). Ameriški predsednik Barack Obama je razkril proračunske načrte za leto 2011. Proračun naj bi bil težak 3.800 milijard dolarjev. Naftni velikan Exxon Mobil je sporočil poslovne rezultate, ki so bili boljši od pričakovanj. Dogajanje na svetovnih trgih v zadnjem obdobju ne krojijo le četrtletni poslovni rezultati, ampak tudi dejavnost vzajemnih skladov. Na razvijajočih trgih je bilo v tednu od 20. do 27. januarja prvič po enajstih tednih opaziti odliv sredstev. Podobno je bilo tudi v ZDA, kjer so ob koncu januarja poročali o največjem tedenskem odlivu po juniju.