Prodaja državih deležev v telekomu in Zavarovalnici Triglav povzroča trenja na domačem političnem parketu. Notranjim trenjem se ni izognila niti vladna koalicija. Foto: RTV SLO
Prodaja državih deležev v telekomu in Zavarovalnici Triglav povzroča trenja na domačem političnem parketu. Notranjim trenjem se ni izognila niti vladna koalicija. Foto: RTV SLO
Telekom Slovenije
Državo je kot prodajalko lastnega premoženja motil predvsem predlagan način nakupa Telekomovega deleža. Foto: MMC RTV SLO

Na seji je komisija za prodajo deleža države ugotovila, da se razmere od preteka prvega razpisa niso bistveno spremenile, da bi ponovljen postopek lahko imel boljše možnosti za uspeh, sporoča ministrstvo za gospodarstvo.

Člani komisije so se sicer seznanili z različnimi možnostmi javne ponudbe delnic in drugimi modeli postopnega umika države iz Telekoma, a dokončne odločitve o spremembi predlaganega programa odprodaje niso sprejeli.

400 evrov premalo, način nakupa nesprejemljiv
Komisija za prodajo deleža Telekoma je, spomnimo, 3. marca sporočila, da deleža ne bo prodala nobenemu ponudniku. Islandski Skipti in britansko-nemški konzorcij Bain Capital & Axos Capital & BT, sta sicer ponujala 400 evrov za delnico, kar pa je bilo po mnenju komisije premalo, prav tako pa je kot neustrezne označila prodajne postopke.

Bainova ponudba je bila po besedah direktorja direktorata za elektronske komunikacije na ministrstvu za gospodarstvo Matjaža Janše neustrezna v finančnem delu, saj je želel ponudnik Telekom kupiti z dolgom, ki bi ga nato prenesli na Telekom. To pa je za komisijo nesprejemljivo, "saj se na ta način znižuje efektivna vrednost cene, ki jo plačujejo za delnico", je dejal Janša.

Ponovitev postopka prodaje NKBM-a?
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak je dejal, da so novi koncepti prodaje Telekoma sicer mogoči še v tem vladnem mandatu, ne izključujejo pa niti možnosti prodaje po načinu NKBM-a (kjer je država delnice med drugim ponudila tudi prostemu trgu), kot tudi ne novega razpisa. V okviru slednjega so mogoče tudi nove postopkovne ali vsebinske smernice, je dejal Vizjak.