Od 963 v marcu zaposlenih naj bi tako čez dobro leto v podjetju ostalo še 317 delavcev. Predsednik črnomaljske podružnice sindikata SKEI Zdravko Bahor je pojasnil, da predlagani načrt do konca junija predvideva odpustitev 221 delavcev, do konca decembra še 76 in nato v prihodnjem letu do konca marca 155 delavcev, zatem do konca junija 148 in do konca prihodnjega leta še zadnjih 50 delavcev.
V ponedeljek se začnejo pogajati
Predlog predstavlja za sindikat le izhodišče za pogajanja, ki se bodo z upravo Secopa in lastniki iz nemškega finančnega holdinga Aurelius začela v ponedeljek. Glede na napovedano število odpuščenih delavcev je Bahor dodal, da bo s temi delavci iz podjetja, v katerem je po napovedi odpuščanja močno padla motivacija za delo, odšlo njihovo jedro. Kriterij za odpuščanje je sicer določen v kolektivni pogodbi.
Število prizadetih v regiji bo veliko
Če uprava in vlada ne bosta našli novega strateškega partnerja, pa so ogrožena še preostala delovna mesta. Glede na podatek, da je med zaposlenimi v Secopu kar četrtina zakonskih parov in da bodo z njegovim prenehanjem prizadeti številni dobavitelji, pa je treba število prizadetih v regiji pomnožiti s štiri, je opozoril Bahor.
V sindikatu zahtevajo, da se delavcem plače izplačajo v rednem času, sicer bodo takoj napovedali stavko. Povprečna mesečna plača v Secopu je v marcu znašala 1.240 evrov, večina zaposlenih v proizvodnji pa dobiva minimalno plačo.
Proizvodno selijo na Slovaško
Že na začetku leta je Secopov lastnik, ki je v rokah nemškega finančnega koncerna Aurelius, napovedoval ukinitev tretjine od skoraj tisoč delovnih mest. Združil bodo namreč proizvodnjo kompresorjev v tovarnah v Sloveniji in na Slovaškem, kar pomeni, da jo bodo preselil na Slovaško. A zdaj bo, kot kaže, scenarij za največje podjetje v Beli krajini še bolj črn.
Metliška županja poslanka SD-ja Renata Brunskole je zako na predsednika vlade Boruta Pahorja naslovila prošnjo za sklic razširjene seje razvojnega sveta Bele krajine in Kočevske, na kateri naj bi obravnavali gospodarske razmere na tem območju in interventne ukrepe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje