![Na Ljubljanski borzi ni optimizma. V zadnjih sedmih trgovalnih
dneh se je slovenski borzni indeks petkrat znižal. Foto: RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/borza5.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/borza_zda.jpg)
Tako so le Savine in daleč v ozadju Žitove izgubile več kot odstotek. Pivovarna Laško je bila drugič zaporedoma prva po prometu, tokrat je lastnika zamenjalo za skupno 1,4 milijona evrov delnic. V torek se bo iztekla prevzemna ponudba družb Infond holding, Cestno podjetje Maribor, Fidina in Koto za prevzem laške pivovarne, zato v zadnjih dneh tako živahno trgovanje.
Konec rasti KD ID-a
Krka se je ob 1,2 milijona evrih prometa podražila za 0,59 odstotka. Na začetku dneva je cena dosegla 109,9 evra, medtem ko je bil zadnji posel sklenjen pri dnevnem minimumu 107,8 evra. Slovenski borzni indeks (9.825 točk) se je po visokem sredinem porastu znižal za 0,14 odstotka. Približno tolikšna je tudi izguba pri Telekomu in Petrolu. Indeks PIX (6.423 točk) se je znižal za 0,7 odstotka, potem ko sta se precej pocenila oba Infondov ida. Tudi KD ID-u je zmanjkalo poleta.
Nižje ne gre? Pomota!
Na trgih južneje od nas izstopa polom v Beogradu, kjer je zlasti zaradi bančnih delnic indeks Belex izgubil 4,9 odstotka, kar je največ letos. Njegova vrednost je prvič po lanskem 31. januarju padla pod 2.000 točk. Zaradi napetih političnih razmer so vlagateljem očitno spet popustili živci. Mnenje, da nižje že skoraj ne gre, je bilo zmotno. Agrobanka, s katero se zdaj trguje pod knjigovodsko vrednostjo, je bila najbolj na udaru, saj se je pocenila za dobrih osem odstotkov.
Dow Jones le dočakal pozitiven dan
V ZDA še naprej pazljivo prebirajo makroekonomske objave in ugibajo: bo recesija ali je ne bo? Sveže poročilo pravi, da v vseh delih države zaznavajo upočasnjevanje gospodarske dejavnosti. Negotovost na delniških trgih tako še traja, povečuje pa jo tudi nafta, ki je dosegla nov rekord: 104,64 dolarja za sod. Indeks Dow Jones (12.254 točk) je po petih padcih v sredo vendarle dan končal s plusom, potem ko je trg pozdravil skorajšnji dogovor o rešitvi zavarovalnice obveznic Ambac.
Banke tokrat na drugi strani
Tudi Evropa je le dočakala preobrat. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.301) se je v sredo povzpel za 1,7 odstotka, vendar njegova letošnja izguba še vedno dosega 14 odstotkov. Bančne delnice so tokrat izstopale na pozitivni strani, občutno pa so se podražile tudi delnice naftnih in rudarskih podjetij. Četrtkovo dopoldne je spet prineslo korak nazaj, čeprav so bili signali iz Azije pozitivne. Tokio je na krilih izvoznih podjetij pridobil skoraj dva odstotka.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje