Poskusni sistem vpeljevanja davčnih blagajn je stekel 1. decembra, z njim pa so na Finančni upravi RS (Fur) zavezancem želeli omogočiti privajanje na novi sistem. S prihodnjim letom bo uporaba davčnih blagajn postala obvezna.
A zavezancev poskusno obdobje očitno ni pritegnilo, saj se je v poskusno uporabo davčnih blagajn vključilo manj kot deset odstotkov vseh zavezancev. "V zadnjih dneh je številka sicer eksponentno narasla, a ni ravno takšna, kot bi si jo želeli," je ob tem povedal namestnik generalne direktorice Fursa Peter Grum.
Sicer pa na finančni upravi pojasnjujejo, da so davčne blagajne pomembna nadgradnja v boju zoper sivo ekonomijo. Obenem bodo davčne blagajne administrativno razbremenile tako davčne zavezance kot finančno upravo. Slednja se bo tako lahko posvetila drugim področjem, kot je preprečevanje dela na črno, je dejala sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman.
Finančna uprava pa je s potekom uvajanja davčnih blagajn zadovoljna, saj poteka tekoče in brez večjih zamud. V preizkusnem obdobju so že odkrili nekaj programskih napak, ki so jih sproti odpravili. Prav zaradi tega bodo inšpektorji v uvodnem obdobju svoj nadzor bolj kot kaznovanju namenili informiranju in pomoči, razen v primerih zavezancev, ki bodo sistem ignorirali ali pa ga poskušali "izigrati."
Stroški uvedbe davčnih blagajn bodo približno 2 milijona evrov, še 125.000 evrov pa bo Urad vlade za komuniciranje v začetnem obdobju namenil za pripravo medijske kampanje za "dvig davčne kulture".
Zbirate račune? Furs ponuja nagradno igro
Furs si želi z nagradno igro Vklopi razum, vzemi račun, ki bo zaživela hkrati z davčnimi blagajnami 2. januarja prihodnje leto, dvigniti davčno kulturo v državi.
"Namen nagradne igre je spodbujanje potrošnikov, da zahtevajo, vzamejo in preverijo račun," je na novinarski konferenci povedal Peter Grum.
Za bogate nagrade se bo lahko potegoval vsak, ki bo zbral deset računov različnih izdajateljev in jih prek brezplačne spletne aplikacije Preveri račun, prek portala e-Davki ali po pošti poslal na Furs.
Kot je pojasnil Grum, bo sodelovanje potrošnikov Fursu omogočilo vpogled v veliko količino izdanih računov, zbrani podatki pa bodo primerni tudi za "nadzorne postopke in analizo tveganja, ki bo vplivala na na izbor zavezancev za nadzor".
Žrebanja srečnežev bodo potekala v štirih krogih, in sicer konec marca, junija, septembra in decembra, v bobnih Loterije Slovenija. Sodelujoči bodo v vsakem krogu lahko prejeli 15.000, 10.000, 5.000 evrov, za še dodatnih 1.000 evrov pa se bodo lahko potegovali tisti, ki bodo v nagradni igri sodelovali prek mobilne aplikacije ali portala e-Davki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje