Delavci in delovodje, ki so podali odpoved, pred Steklarno Hrastnik. Foto: Matija Mastnak
Delavci in delovodje, ki so podali odpoved, pred Steklarno Hrastnik. Foto: Matija Mastnak

Zahtevajo, da poslovodstvo z generalnim direktorjem Petrom Časom na čelu nemudoma odstopi. V nasprotnem primeru bodo pri odpovedih vztrajali, je za radio Prvi poročal Matija Mastnak.

Steklarna Hrastnik 1860. Foto: Matija Mastnak
Steklarna Hrastnik 1860. Foto: Matija Mastnak

"Dekleta so pri tekočem traku z minimalno zasedbo, plače nikakršne, nečloveški pogoji," je povedala ena od delavk, ki po več kot tridesetih letih ne želi več delati v Steklarni Hrastnik. "Če bi mi podjetje dalo odpoved, bi dobila 17.000 evrov odpravnine, če sem jim to poklonila, sem imela trden razlog, da sem si sama dala odpoved," je dejala, da so njeni razlogi za odpoved tehtni.

Težave so se v podjetju začele kopičiti pred dvema letoma, po racionalizaciji proizvodnje, je dodala njena kolegica. "Dobre delavke so odpuščali, mi smo pa delali z minimalno zasedbo," je navedla.

Ker delavci pregorevajo, je odpovedi dala tudi večina delovodij. "S tem smo podprli delavce, poskušamo doseči kakšno spremembo, če je mogoča, če ni, smo tukaj sklenili pot," je povedal eden od njih za radio Prvi.

Poslovodstvo izjav za radio Prvi ni dalo. Pisno so le sporočili, da jih lastnik podpira in da njihov odstop zahtevajo nekateri posamezniki zgolj zaradi njihovih lastnih interesov. Delavcem ponujajo roko in jim dajejo možnost, da se še premislijo. Steklarna s približno s 600 zaposlenimi v zadnjem času sicer posluje z dobičkom.

Generalni direktor Steklarne Hrastnik Peter Čas. Foto: Televizija Slovenija
Generalni direktor Steklarne Hrastnik Peter Čas. Foto: Televizija Slovenija

Vodstvo: Širšega nezadovoljstva ni

Kot poudarjajo v vodstvu podjetja, današnje odpovedi niso izraz širšega nezadovoljstva med okoli 500 zaposlenimi v družbi.

"Prav z vsakim od njih smo opravili individualni pogovor, poslušali razloge in seveda pojasnili tudi stališče podjetja. Vemo, da so bili delavci žal zavedeni od določenih posameznikov v podjetju, toda legitimna pravica posameznika je, da sprejema odločitve o svoji prihodnosti," navajajo v podjetju.

Koliko od napovedanih odpovedi se bo na koncu tudi uresničilo, v steklarni niso želeli špekulirati. Vodstvo družbe pravi, da se zaveda trenutnih razmer v podjetju in na splošno na trgu dela. Pomanjkanje delovne sile tako zaradi epidemije kot z njo povezanih odsotnosti in splošno pomanjkanje deficitarnega kadra po mnenju vodstva družbe namreč puščata določene posledice na trgu dela. Težave in posledice po njihovih navedbah občutijo na obeh straneh, tako delodajalci kot zaposleni.

V steklarni bodo, kot napovedujejo, storili vse, da bodo trenutne razmere rešili po "mirni, spoštljivi in predvsem razumni poti". V podjetju omenjajo še, da so določeni posamezniki izvajali tudi močan pritisk na lastnika podjetja, družbo GlobalGlass, ki je v lasti družine podjetnika Igorja Laha, za zamenjavo vodstva. Po opravljenih pogovorih z nezadovoljnimi delavci je vodstvo steklarne lastniku poročalo o razmerah v podjetju in sprejelo nekatere ukrepe.

Po zagotovilih vodstva podjetja uživa generalni direktor Čas polno podporo in zaupanje lastnika. "Operativno vodenje podjetja sledi strategiji in začrtanim ciljem, vodstvo pa uživa popolno zaupanje," so navedli v družbi.

Steklarna Hrastnik je leta 2020 ustvarila 56,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 13 odstotkov manj kot leto prej. Čisti dobiček je v 2020 glede na leto 2019 upadel za osem odstotkov, na 6,7 milijona evrov. Upad prihodkov in dobička sta bila sicer posledica epidemije in ukrepov za njeno zajezitev, ki so omejili delovanje svetovnega gospodarstva.

V Steklarni Hrastnik je zavrelo