Vegrad predlaga, da se terjatve navadnim upnikom zmanjšajo za 79,68 odstotka in da se dolg poravna v štirih letih.
Ob uspešno izvedeni prisilni poravnavi bi bili navadni upniki poplačani 18,94-odstotno, kar pomeni, da bi namesto 187,7 milijona evrov, kolikor jim Vegrad v tem trenutku dolguje, v štirih letih dobili le 37,7 milijona. Ob morebitnem stečaju bi jim izplačali le 11,86 odstotka terjatev.
Navadnih terjatev največ
Med terjatve navadnih upnikov spadajo terjatve dobaviteljev za blago, denar za malico in prevoz delavcev, pa tudi nezavarovane terjatve bank in drugih posojilodajalcev, obresti do dobaviteljev in terjatve upnikov od odkupa terjatev do dolžnika ter terjatve od unovčenih garancij.
Vegrad je imel konec julija za 240 milijonov evrov terjatev, od tega prisilna poravnava ne bi vplivala na prednostne terjatve, se pravi plače delavcev in odpravnine, ter na lizingpogodbe izločitvenih upnikov, kot so banke in nekateri dobavitelji, ki so imeli svoje terjatve zavarovane. Največji delež terjatev, 187,7 milijona evrov, predstavljajo prav navadne terjatve upnikom.
O prisilni poravnavi bodo odločali upniki
Ob uspešno izpeljani prisilni poravnavi in finančnem prestrukturiranju bi Vegrad lahko odpravil trajno nelikvidnost in dolgoročno plačilno nesposobnost, zato so na Okrožno sodišče v Celju že vložili vso potrebno dokumentacijo za začetek prisilne poravnave, ki so ji v podjetju bolj naklonjeni kot pa stečaju. Sodišče bo o tem odločalo v osmih dneh, kot predvideva zakon.
Prodaja nepremičnin in odpuščanja
Med ukrepi finančnega prestrukturiranja bodo prodaja nepotrebnega premoženja, vrednega 15 milijonov evrov, izterjave in unovčenje posojil in lizingov, poslovna sanacija ter aktivno upravljanje družb. Načrtujejo da bi obseg gradbenih projektov znašal od 68 do 75 milijonov evrov. Zmanjšali pa bodo tudi število zaposlenih, od 1.125, kolikor jih je bilo zaposlenih v juniju, naj bi jih obdržali okoli 485.
V državni Posebni družbi za podjetniško svetovanje (PDP), ki je z 29-odstotnim deležem druga največja lastnica Vegrada, so prepričani, da je dobro, da je Tovšakova odstopila in da je nadzorni svet imenoval novo vodstvo, "ki ni obremenjeno z dozdajšnjim poslovanjem družbe". Znano je, da vodenje podjetja prevzema Boris Medved, ki je bil med drugim direktor mariborskega podjetja Meteorit, za prokurista pa je bil imenovan Sandi Knez.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje