Gospodarski minister Matjaž Han se bo drugi dan obiska na Kitajskem udeležil mednarodnega uvoznega sejma, na katerem bo Slovenija sodelovala s komercialnim paviljonom, srečal se bo tudi s predstavnikom kitajskega ministrstva za trgovino in gospodarsko sodelovanje. Odnosi med Zahodom in Kitajsko se sicer vse bolj zaostrujejo, zato se krepi želja po zmanjšanju odvisnosti od njenega trga. Vse bolj zaželena gospodarska in geopolitična partnerica tako postaja Indija.
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) Indijo že uvršča med deseterico najpomembnejših trgovinskih partneric. Lani je menjava dosegla 1,7 milijarde, letos se je že podvojila, a slovenski izvoz tja znaša pičlih 111 milijonov. "Potencial je ogromen, ocenjujemo, da bi se lahko slovenski izvoz v Indijo popeteril v 10 letih," je za Radio Slovenija dejal predsednik GZS-ja Tibor Šimonka.
Politika obljublja podporo. Gospodarski minister Han sodelovanje z Indijo postavlja v okvir načrta, da Slovenija postane regionalno stičišče za napredne tehnologije. "V tej smeri smo ustanovili mrežo Indija-Slovenija za znanost, inovacije, tehnologijo in gospodarstvo. Tehnologijam iz naše regije želimo omogočiti, da najdejo pot na večje trge," je dejal.
Za sklenitev posla pomemben osebni stik, izziv je predvsem ekonomija obsega
Tudi slovenska veleposlanica v Indiji Mateja Vodeb Ghosh poudarja, da je indijsko gospodarstvo med najhitreje rastočimi na svetu. Indija želi biti poleg Kitajske ključni igralec v globalnih dobavnih verigah. "Slovenska podjetja lahko uspejo z zelo kakovostnimi nišnimi izdelki. Tukaj so priložnosti, ker imamo veliko skritih šampionov, potreben je le pogum," je prepričana.
Veliko je tudi izzivov – Indija je zelo raznolika, podjetje naj zato med 28 izbere eno ciljno zvezno državo, svetuje slovenska veleposlanica. Močna je tudi lokalna konkurenca, pomembni so osebni stiki in za sklenitev posla je potreben več kot en obisk. Izzivi so ekonomije obsega, našteva Vodeb Gosh in navede izkušnjo slovenskega podjetja Iskraemeco.
"Ko se je indijski menedžer pogovarjal s slovenskim menedžmentom, so imeli za cilj v prvem letu na primer dva milijona pametnih električnih števcev, on pa je ta cilj postavil na več kot 200 milijonov," je dejala. Tudi veleposlanica sicer poudarja pomen mreže Slovenija-Indija "Na začetku se bomo osredotočili na vodo, polprevodnike, vesolje, logistiko, zeleni vodik in plastiko," je naštela. Pozneje pa nameravajo tako panoge kot območje še razširiti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje