Pregledali so 1.436 gostinskih obratov in v kar 60 odstotkih odkrili nepravilnosti, 24 gostincev pa je doletela tudi prepoved opravljanja dejavnosti.
"Žal smo v nekaterih primerih odkrili tako umazanijo - moram uporabiti kar ta izraz -, da je bilo treba izreči ukrep začasne prepovedi delovanja, dokler niso enostavno počistili," pojasnjuje Vida Čadonič Špelič, direktorica Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Inšpektorji za zdaj ne želijo razkriti imen gostincev, ki so jim začasno prepovedali obratovanje. Gre za posamezne primere, ki pa so nedopustni, pravi direktorica uprave za varno hrano.
"Zato najbrž ni potrebna niti posebna zakonodaja, ne kakšen poseben strošek - potrebna je samo zdrava kmečka pamet ter odgovornost in spoštovanje svojih gostov, kajti najbolj osnovno je vzdrževanje - opreme, prostorov in osebne higiene, če želimo za nekoga hrano pripravljati in mu jo pozneje tudi prodati," dodaja.
Nasprotovanje inšpekcijskemu pregledovanju izvora hrane
V obrtni zbornici se strinjajo, da so higienske razmere, ki so jih inšpektorji odkrili v nekaterih lokalih, nedopustne. A hkrati pa nasprotujejo inšpekcijskemu pregledovanju izvora hrane. Da nekateri niso znali pojasniti, od kod so živila v shrambah in hladilnikih, je bila namreč druga najpogostejša kršitev gostincev.
Gostinci pa opozarjajo, da inšpektorji komplicirajo tudi v primerih, kadar gostinci denimo sami izdelujejo njoke ali pa kupujejo solato od kmetov, v teh primerih pa zahtevane dokumentacije ali deklaracije ni mogoče imeti.
Zato zahtevajo čimprejšnji pogovor s pristojnim ministrom, na upravi za hrano pa so že napovedali, da bodo v prazničnem času nadzor nad gostilnami in restavracijami še poostrili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje