Potrošniki morajo skoraj vsak teden odšteti več za bencin in nafto. Foto: EPA
Potrošniki morajo skoraj vsak teden odšteti več za bencin in nafto. Foto: EPA

Cena zahodnoteksaške lahke nafte je presegla 145 dolarjev: za skoraj 159-litrski sod je bilo potrebno odšteti 145,43 dolarja.

Cene nafte so se od začetka letošnjega leta povišale kar za 45 odstotkov: vzroke gre iskati v mešanici dejavnikov: šibkem dolarju, povečanem povpraševanju in težavam z dobavo nafte na Bližnjem vzhodu in v Afriki. Zadnje povišanje cen je posledica naraščajočih napetosti med Iranom in ZDA. Kot je ob robu svetovnega naftnega kongresa v Madridu dejal iranski zunanji minister Gholam Husein, se bo Iran ostro odzval na kakršen koli napad.

Kako so se gibale cene, proizvodnja in poraba nafte od leta 1861 do danes, si lahko preberete tukaj.

Na srečanju v španski prestolnici sogovorniki iščejo poti do učinkovitih ukrepov, ki bi umirile rast cen in dolgoročno zagotovile zadostne zaloge nafte.

Borzne strokovnjake na newyorškem Wall Streetu skrbi, da bodo vse višje cene nafte, ki se kljub obljubam največjih izvoznic nafte, da bodo povečale črpanje, ne nižajo, in pomanjkanje denarja prisilili Američane, da zmanjšajo porabo in tako državo potisnejo v recesijo.

Borze v težavah
Japonski indeks Nikkei je že 11. dan zapored izgubil vrednost, prav tako Dow Jones, ki je v primerjavi z oktobrom izgubil 20 odstotkov vrednosti. Dolar je dosegel najnižjo vrednost v zadnjih dveh mesecih v primerjavi z evrom.

K. T.