Cena svinjskega mesa je trenutno stabilna, a se bo konec leta ali v začetku prihodnjega leta tudi to meso občutno podražilo, pravi Krivec, saj so cene koruze in soje za prehrano prašičev precej narasle.
Zakaj svinjina v Sloveniji ostaja neprodana, zaradi česar bi se morala poceniti, je Krivec odgovoril, da Slovenija svinjsko meso izvaža v zahodno Evropo, ki potem svinjino izvaža na Kitajsko. Kar nekaj evropskih držav, vključno z Nemčijo, pa že nekaj časa svinjskega mesa zaradi afriške kuge ne izvaža na azijske trge.
Slovenskim pridelovalcem svinjskega mesa se izvoz na azijske trge zaradi visokih logističnih stroškov ne izplača, je pojasnil Krivec, ki sicer predvideva, da bo Kitajska kmalu postala bolj samooskrbna pri proizvodnji svinjskega mesa, saj na veliko gradi nove hleve, ne glede na to, da ima precejšnje težave v oskrbi z elektriko.
Glede podražitve piščančjega mesa je Krivec pojasnil, da se bo tudi to meso kmalu podražilo za okoli 10 odstotkov, saj se draži repromaterial oz. koruza, žita in soja.
Dejal je tudi, da pogajanja o dvigu cen s trgovci še potekajo, pričakuje pa, da bodo tudi trgovci prevzeli del stroškov, da podražitve ne bodo še večje.
Podražitve napovedujejo tudi v pekarsko-mlinarskih dejavnostih
Predsednik uprave Mlinotesta Danilo Kobal je pojasnil, da razmišljajo o morebitni podražitvi izdelkov oziroma iskanju alternativ za nižje stroške proizvodnje.
"Vsa mlinarsko-pekarsko-testeninarska panoga letos posluje v zelo zaostrenih okoliščinah. Če so bile lani težave zaradi epidemije, so letos te težave drugačne in le delno posledica epidemije. Tukaj so svoje dodale slabše letine nekaterih žit, ki so naše ključne surovine, pa špekulanti, ki so vstopili v posle s surovinami za živilsko industrijo, tukaj so še težave, povezane s transportnimi linijami in drugo. Tako lahko rečem le, da je letošnje leto izredno težavno," je poudaril Kobal.
V prvih devetih mesecih letos so prihodki le nekoliko nižji od lanskih. Kobal pričakuje, da bodo do konca leta celo nekoliko presegli lanske prihodke, ki so znašali 60 milijonov evrov.
"Stroški tako surovin kot tudi embalaže, energije, dela, storitev so tako močno zrasli, da bo izredno težko doseči lansko poslovanje in rezultate, ki smo jih načrtovali. V tem trenutku imamo za osem milijonov evrov večje vstopne stroške surovin in embalaže, ta številka pa še ni končna," je dejal.
Rezerv na stroškovni strani ni, zato se bodo ti dvigi cen na koncu poznali pri dvigih cen izdelkov za končne potrošnike.
Težave imajo tudi zato, ker jim dolgoletni dobavitelji odpovedujejo celo pogodbe, ki so jih sklenili v začetku leta. Zaradi vse višjih cen lahko te surovine, s katerimi so se zavezali za prodajo Mlinotestu, prodajo po bistveno višji ceni drugim. Težav tako po njegovih navedbah nimajo le zaradi višjih cen, temveč jih imajo tudi pri zagotavljanju surovin, da bodo lahko izpolnili pogodbene obveznosti do kupcev.
Nižanje stroškov z novimi stroji
K nižanju stroškov bodo pripomogli novi stroji, s katerimi zamenjujejo dosedanje in dotrajane proizvodne zmogljivosti. Mlinotest je trenutno v ciklu velikih naložb, v dobrem letu bodo za posodobitve namenili več kot deset milijonov evrov. "V bistvu je to naš odgovor, čeprav zveni to malo čudno, tudi na vsa ta dogajanja na trgu," je dejal Kobal.
Postavili bodo nov mlin za mletje pšenice, novo sušilnico za sušene testenine, končujejo gradnjo novega velikega skladišča za zamrznjene pekovske izdelke. Vse posodobitve so namenjene večji produktivnosti, manjši porabi energije, zmanjšali bodo izpuste v okolje in porabo vode, močno pa bodo zmanjšali tudi fizične in drugačne obremenitve zaposlenih v proizvodnji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje