Cene izdelkov in storitev so se v povprečju zvišale za 2,6 odstotka. Foto: EPA
Cene izdelkov in storitev so se v povprečju zvišale za 2,6 odstotka. Foto: EPA
Višji DDV dvignil inflacijo


Višja stopnja DDV-ja, ki je začela veljati julija, je k mesečni inflaciji prispevala 0,5 odstotne točke, je ocenil državni Statistični urad RS.

Julija je šla letna rast cen občutneje navzgor. K skupni letni rasti cen so največ prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač - izstopale so predvsem višje cene zelenjave in sadja ter mesa. Ravno tako so k rasti prispevali višje cene gostinskih storitev in cene električne energije.

Na mesečni ravni pa smo kot običajno imeli deflacijo. V zadnjih štirih letih je bila ta julija okoli enoodstotna, tokrat pa je predvsem zaradi višjega DDV-ja le 0,3-odstotna.

Poletne razprodaje oblek in obutve
Tudi letos so poletne sezonske razprodaje oblek in obutve močno prispevale k negativni rasti cen (1,2 odstotne točke); obutev se je pocenila za 16,9, oblačila pa za 16,6 odstotka. Nižje cene sadja (-4,3 odstotka) in zelenjave pa (-4,1 odstotka) so k negativni rasti cen prispevale še 0,1 odstotne točke. Negativno rast so za 0,4 odstotne točke znižale višje cene počitnic v paketu, ki so se v povprečju podražile za 11,8 odstotka.

Dražja gorivo in elektrika
Višje cene goriv in energije so negativno rast cen znižale za 0,2 odstotne točke; tekoča goriva so se podražila za 2,4 odstotka, električna energija za 1,7 odstotka, plin za 1,6 odstotka, goriva in maziva za 1,3 odstotka, daljinska energija za 0,6 odstotka in trda goriva za 0,2 odstotka.

Po 0,1 odstotne točke so negativno rast cen znižale še višje cene drugih storitev v skupini prevoz (+5,0 odstotkov), tobačnih izdelkov (+3,0 odstotkov), telefonskih in internetnih storitev (+2,5 odstotka) ter druge julijske podražitve.

Rast cen občutno navzgor
Julija je šla letna rast cen občutneje navzgor. K skupni rasti cen so največ, 0,7 odstotne točke, prispevale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač - izstopale so predvsem višje cene zelenjave (+20,0 odstotkov) in sadja (+17,5 odstotka) ter mesa (+4,4 odstotka). Ravno tako so k rasti prispevali višje cene gostinskih storitev in cene električne energije, in sicer po 0,5 odstotne točke; elektrika se je podražila za 12,9 odstotka.

Višje cene alkoholnih pijač in tobačnih izdelkov pa so k letni inflaciji prispevale 0,4 odstotne točke (tobačni izdelki so se podražili za 9,8 odstotka, alkoholne pijače pa za 3,6 odstotka).

Med podražitvami izstopajo še višje cene odvoza komunalnih odpadkov (+20,3 odstotka), drugih storitev v skupini prevoz (+13,8 odstotka), letalskega potniškega prevoza (+12,8 odstotka), kanalščine (+11,8 odstotka), predšolskega izobraževanja (+9,0 odstotkov), finančnih storitev (+6,5 odstotka), opreme za šport (+5,6 odstotka), goriv in maziv (+5,5 odstotka), socialnega varstva (+4,9 odstotka) in tekočih goriv (+4,3 odstotka).

Na znižanje letne rasti cen pa so najbolj vplivale nižje cene plina in osebnih avtomobilov (po 0,2 odstotne točke); plin se je v povprečju pocenil za 14,9 odstotka, osebni avtomobili pa za 4,2 odstotka.

Cenejši potniški prevozi
Pocenili so se še cestni potniški prevozi (-14,9 odstotka), snemalni mediji (-8,7 odstotka), tekstil za gospodinjstvo (-6,6 odstotka), daljinska energija (-5,7 odstotka), kulturne in druge storitve (-5,6 odstotka) ter telefonski in drugi aparati (-5,2 odstotka).

Storitve so se sicer v enem letu podražile za 3,5 odstotka, blago pa za 2,2 odstotka; blago dnevne porabe in poltrajno blago sta se podražila za 3,9 odstotka oz. 0,3 odstotka, medtem ko se je trajno blago pocenilo za 3,2 odstotka.

Povprečna 12-mesečna rast cen je bila julija 2,3-odstotna, kar je enako kot v enakem obdobju lani.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjave v EU, pa je bila julija 2,8-odstotna, medtem ko so se na mesečni ravni cene v povprečju znižale za 0,3 odstotka.

Višji DDV dvignil inflacijo