Jamstvo za vloge se aktivira v primeru stečaja banke, ko je treba najprej ugotoviti, koliko je zajamčenih vlog, nato pa se jih lahko začne izplačevati, je za Delo povedal Matej Krumberger, namestnik direktorice oddelka za nadzor bančnega poslovanja pri Banki Slovenije.
Druga možnost sproženja jamstva za vloge se zgodi ob imenovanju izredne uprave v banki. V tem primeru vodenje poslovanja banke prevzamejo pooblaščenci Banke Slovenije, kot nadzorni svet pa deluje centralna banka.
Teritorialno načelo jamstvene sheme
Evropa področje jamstev za bančne in hranilne vloge ureja s posebno direktivo o jamstvih, ki določa minimalne standarde, zanje pa velja t. i. teritorialno načelo, pojasnjuje Krumberger. To pomeni, da je hčerinska družba tuje banke v Sloveniji (npr. družba Unicredit) vključena v slovensko jamstveno shemo in zato zagotavlja enako zajamčeno vlogo kot slovenske banke. Če pa tuja banka v Sloveniji deluje kot podružnica matične banke (npr. Zveza bank Celovec), pa je vključena v jamstveno shemo matične banke.
Banke: Rezervirana sredstva za kritje zajamčenih vlog
Slovenija je za zajamčene vloge sprva jamčila s proračunom, zdaj pa so te obveznost poslovnih bank. Svet sicer pozna dva načina izplačevanja zajamčenih vlog, Slovenija pa uporablja tistega, po katerem banke po dogovorjenih deležih prispevajo denar za izplačilo šele, ko se jamstvo za vloge sproži in jih k temu pozove pristojna ustanova. "Gre za nekakšno solidarnost med bankami," je pojasnil Krumberger.
Banke morajo imeti sredstva za izplačilo zajamčenih vlog rezervirana, da jih lahko aktivirajo, v primeru večjih bank, kjer bi izplačevanje lahko ogrozilo likvidnost banke, pa lahko Banka Slovenije uporabi zakonsko možnost, da začasno založi denar v imenu banke.
Evropa povečuje jamstva za vloge
V času ko evropske in svetovne borze tonejo v negativne številke so številne evropske države povečale jamstva za vloge varčevalcev. Pretekli teden so to že storile Irska, Grčija in Velika Britanija, ta teden pa so se jim pridružile tudi Danska in Švedska.
Danska bo v posebni sklad v prihodnjih dveh letih prispevala 4,63 milijarde evrov, s čimer bo pomagala zavarovati imetnike bančnih računov pred izgubami. Švedska pa je jamstvo za vloge podvojila in bo jamčila za varnost vlog do 51.300 evrov.
Nemška vlada je državljanom zagotavila, da so njihove vloge varne in jamči za za vloge, ki so skupaj ocenjene na 568 milijard evrov. Na Islandiji, ki jo je finančna kriza močno prizadela, pa so se odločili, da posebnih ukrepov ne bodo uvajali, ampak bodo banke prodale nekaj svojega premoženja v tujini. Poleg tega je islandska vlada je pretekli teden prevzela nadzor nad 75 odstotki tretje največje islandske banke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje