V ZDA od avgusta 2003 niso bili objavljeni tako slabi podatki o trgu dela kot tokrat. Decembra so v največjem gospodarstvu sveta ustvarili le 18 tisoč novih delovnih mest. Podatek je seveda na Wall Streetu negativno odjeknil. Foto: EPA
V ZDA od avgusta 2003 niso bili objavljeni tako slabi podatki o trgu dela kot tokrat. Decembra so v največjem gospodarstvu sveta ustvarili le 18 tisoč novih delovnih mest. Podatek je seveda na Wall Streetu negativno odjeknil. Foto: EPA
Delnice prozvajalca mikroprocesorjev Intela so letos (v treh trgovalnih dneh) skupno padle za 15 odstotkov. Foto: EPA


Letos je delniški indeks Dow Jones (12.800 točk) izgubil že 464 točk. V uvodnih treh dneh leta takšnega minusa ni imel od leta 1932. Podatki o decembrskem trgu dela v ZDA potrjujejo domneve, da se je recesija pravzaprav že začela. Novih zaposlitev prejšnji mesec skorajda ni bilo, stopnja brezposelnosti je pri petih odstotkih dosegla dveletni vrh. Edina možnost, da se ZDA izognejo negativni gospodarski rasti, je hitro ukrepanje centralne banke in konec krize na nepremičninskem in kreditnem trgu.

Bodo obresti kmalu nižje celo za pol odstotne točke?
Dow Jones je samo v petek padel za dva odstotka. Tehnologija je bila najbolj na udaru. Intelove delnice so strmoglavile še za osem odstotkov in indeks Nasdaq potegnile globoko navzdol (-3,7 odstotka). Wall Street seveda pozna zdravilo za krizo: nova znižanja obrestnih mer. Ta teden bodo tako oči uprte v vodjo Feda Bernankeja. V četrtek bo Bernanke govoril o gospodarskem položaju ZDA. Vse zanima, ali bo namignil, da bodo obrestne mere na naslednjem sestanku Feda konec tega meseca nižje za pol odstotne točke.

Zlato rekordno visoko
Fed po navadi obresti spreminja za četrt odstotne točke, toda tokrat številni "zahtevajo" večjo akcijo, kar pa je zaradi višje inflacije vprašljivo. Verjetnost gospodarskega zastoja je pričakovano vplivala na ceno ameriške lahke nafte, ki je padla na 97,91 dolarja, potem ko je ta teden prvič presegla sto dolarjev. Zlato je v četrtek doseglo zgodovinski vrh 869,05 dolarja za unčo, nato pa malenkost zdrsnilo. Dolar seveda v takšnih okoliščinah ni imel priložnosti za rast. Evro je teden končal pri vrednosti 1,4737 dolarja.

Delnice izdelovalcev avtomobilov občutno cenejše
Krizo globalnih delniških trgov dobro ponazarja tudi petkov štiriodstotni padec tokijskega delniškega indeksa Nikkei, najvišji po avgustu. Delnice avtomobilskega velikana Nissana so cenejše kar za devet odstotkov. Že lani je Nikkei izgubil 11 odstotkov in bil med največjimi borzami edini v negativnem območju. Vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 (1.457 točk) je zlasti zaradi nove razprodaje bančnih delnic (Barclaysove so padle za skoraj pet odstotkov) v petek izgubil dva odstotka. Tudi avtomobilski sektor je bil na udaru.

T. O.