Guverner Banke Slovenije pravi, da je slovenski finančni sistem v dobrem stanju, skrbi ga le zadolževanje. Foto: MMC RTV SLO
Guverner Banke Slovenije pravi, da je slovenski finančni sistem v dobrem stanju, skrbi ga le zadolževanje. Foto: MMC RTV SLO
Rast cen stanovanj se umirja, a padati cene ne bodo začele, pravijo na Banki Slovenije. Foto: MMC RTV SLO
Guverner svetuje previdnost pri zadolževanju
Kranjca skrbi zadolževanje
Guvernerjevi nasveti bankam in posameznikom

Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je na tiskovni konferenci pojasnil, da ga preveliko zadolževanje podjetij, bank in gospodinjstev že skoraj malo skrbi. Gospodinjstva opozarja tudi pred krediti v švicarskih frankih; pravi, da je svet Banke Slovenije že decembra bankam svetoval, naj kreditno sposobnost občanov preračunavajo v domači valuti, torej v evrih, in te zneske šele po tem preračunajo v franke. "Vendar vse banke za zdaj tega še niso upoštevale," dodaja Kranjec.

Vse več tveganih vlaganj


V Banki Slovenije opažajo, da se povečuje tudi vlaganje v bolj tvegane delniške sklade - v te naj bi po podatkih BS-ja vložilo kar 70 odstotkov gospodinjstev -, manj pa se vlaga v obvezniške sklade, ki jih BS sicer bolj priporoča, saj so manj tvegani. Tudi sicer Kranjec pravi, da nobena naložba v vrednostne papirje, ki obljublja visok donos, dolgoročno ni priporočljiva. "Špekulativno investiranje še nikoli, vsaj dolgoročno, ni bilo donosno. In da ne bi bili presenečeni, pričakujemo, da jih bodo banke v primeru kreditiranja na to opozorile."

"Sicer je finančni sistem v sorazmerno dobrem stanju," je še povedal Kranjec in dodal, da je Banka Slovenije kljub temu ves čas v pripravljenosti in spremlja razmere na trgu.

Rast cen stanovanj se umirja, ne bodo pa padle
V Banki Slovenije sicer še opažajo, da se rast cen stanovanj predvsem v ljubljanski regiji umirja, a ne pričakujejo, da bodo cene začele padati. Pri tem pravijo, da se povpraševanje veča na obrobju, kjer so cene po podatkih BS-ja od 25 do 50 odstotkov nižje.

Glede nedavnih razkritij o menedžerskih odkupih, pri katerih so veliko vlogo igrale tudi banke oziroma njihova posojila, pa Kranjec pravi: "Banko Slovenije zanima le to, ali bančni sistem ostaja finančno stabilen. To, kar se je zadnje čase dogajalo, da so se odkrile povezave, ki jih prej ni bilo, to ni naloga Banke Slovenije, da se s tem ukvarja." Dodal je še, da so tudi na Banki Slovenije za te povezave izvedeli zdaj, saj oni sami nimajo virov, iz katerih bi to lahko izvedeli prej.

"Banke se same odločajo, kakšna posojila bodo dajale"
"Če pa bi se pokazalo, da sta dve osebi tako tesno povezani, kapitalsko, da bo ta povezava odkrita, se potem, recimo, to lahko obravnava kot večje tveganje, ker je šlo za združevanje dveh kapitalskih oseb. Ampak to še proučujemo," še pravi Kranjec.

"Vodstva v bankah se sama odločajo, koliko tveganja hočejo prevzeti. Mi jim ne moremo reči 'Ne, tega pa ne smete'," je dodal član sveta BS-ja Božo Jašovič in nadaljeval: "Nas zanima samo to, ali ima banka dovolj kapitala, da te transakcije izvede." Pri tem je še povedal, da se je konec lanskega leta veljavna kreditna sposobnost zvišala za 50 odstotkov.

T. K.

Guverner svetuje previdnost pri zadolževanju
Kranjca skrbi zadolževanje
Guvernerjevi nasveti bankam in posameznikom