Borza v Šanghaju je letos, podobno kot v Ljubljani, za okrog 15 odstotkov v minusu, kar je precej presenetljivo glede na še naprej izjemno rast kitajskega gospodarstva. Foto: Reuters
Borza v Šanghaju je letos, podobno kot v Ljubljani, za okrog 15 odstotkov v minusu, kar je precej presenetljivo glede na še naprej izjemno rast kitajskega gospodarstva. Foto: Reuters
Newyorški indeks Dow Jones (11.552 točk) je v ponedeljek izgubil 0,18 odstotka, potem ko so izgubljale zlasti delnice trgovskih podjetij. Vzrok so snežne nevihte na vzhodni obali, zaradi katerih trgovine med zadnjimi prazničnimi nakupi niso tako polne, kot bi bile sicer. Foto: EPA

no nizko.

Torkovo trgovanje na največjih delniških trgih se je začelo z novico, da je japonska industrijska proizvodnja novembra prvič po pol leta porasla (za odstotek), podjetja pa pričakujejo, da bodo zaradi spodbudnega povpraševanja na azijskih tržiščih v prihodnjih mesecih še povečevala proizvodnjo. Ker se na Japonskem gospodarstvo po krutem koncu rasti konec 80. let že dve desetletji nikakor ne more pobrati, so vsakršni optimistični znaki zelo dobrodošli.

Šanghaj ta teden vidno izgublja
Vseeno je tokijski delniški indeks Nikkei (10.292 točk) danes izgubil dve tretjini odstotka, saj se vlagatelji še ne morejo pomiriti, potem ko je kitajska centralna banka na začetku tedna drugič v zadnjih dveh mesecih zvišala ključno obrestno mero. Zatresla se je tudi borza v Šanghaju in po dvoodstotnem ponedeljkovem padcu v torek izgubila še odstotek. V Evropi je torek prinesel umiritev po enoodstotnih izgubah dan prej, pri čemer so največje izgube utrpele avtomobilske delnice.

Božiček prinesel lepo rast delnic
Kljub slabemu začetku tedna je vseevropski delniški indeks FTSEurofirst 300 v tem mesecu za 6,6 odstotka v plusu in s tem na dobri poti k največjemu mesečnemu pribitku po marcu. Evro, ki je bil prejšnji teden v primerjavi z dolarjem na tritedenskem dnu (1,3055 dolarja), je dopoldne dosegel 1,327 dolarja, vendar nato izgubil pridobljeno. Ameriška valuta je oslabela tudi v primerjavi s švicarskim frankom in dosegla celo rekordno nizko vrednost 0,9438 franka za dolar.

Vlagatelji stavijo proti evru
Evro bo sicer še naprej na prepihu: špekulanti so v tednu, ki se je končal 21. decembra, povečali stave proti evru in jih zmanjšali proti dolarju. Na franku se je povečalo število dolgih pozicij. Cena lahke nafte je zaradi hude zime na severni polobli in solidnega zdravja svetovnega gospodarstva (zlasti veseli, da se bodo ZDA očitno izognile recesiji z dvojnim dnom) še vedno nad 91 dolarji, za unčo zlata pa je treba plačati okrog 1.400 dolarjev.

Finančne krivulje: Katere države so najbolj koruptivne?

Tečaji delnic v prvi kotaciji

GORENJE

+0,30 %

13,25 EUR

TELEKOM

+0,00 %

85,00

PETROL

+0,00 %

262,00

LUKA KOPER

+0,00 %

17,20
NOVA KBM

+0,00 %

10,20

KRKA

-0,43 %

62,23
MERCATOR

-1,21 %

155,10

INTEREUROPA

-1,27 %

3,90


Še največ prometa s Telekomom
Ljubljanska borza je v torek že petič zapored izgubljala, s čimer se ob koncu leta ponavlja vzorec, ki smo ga letos pogosto videli. Razloga, da bi bilo ob koncu leta več optimizma, pravzaprav ni - naše gospodarstvo se še naprej sooča s težavami, tujih vlagateljev ni, promet na borzi je zelo nizek tudi po prehodu na trgovalni sistem Xetra. Indeks SBI TOP (835 točk) se je znižal za 0,36 odstotka. Najbolj, za 1,2 odstotka, so se pocenile Mercatorjeve delnice, ki so dan končale pri 155,10 evra. To je skoraj sedem odstotkov manj kot pred tednom dni. Najprometnejše so bile tokrat Telekomove delnice, s katerimi je bilo za 487 tisoč evrov prometa. Njihova cena je ostala 85 evrov.