![indeksi cen](https://img.rtvcdn.si/_up/upload/2010/03/31/64677672_razpredelnica_inflacija.jpg)
Za toliko (1,1 odstotka) so se v primerjavi s februarjem zvišale cene življenjskih potrebščin. Februarska inflacija je namreč znašala 0,4 odstotka na mesečni in 1,3 odstotka na letni ravni. Na dvig inflacije so najbolj vplivale podražitve v skupinah oblačila in obutev ter naftni derivati. Skupna rast cen je bila 0,7 odstotna.
Nekoliko se je zvišala rast cen na letni ravni, ki je 1,4-odstotna (v enakem obdobju lani je bila 1,8-odstotna), medtem ko je povprečna 12-mesečna rast ostala 0,8-odstotna.
Umar: Cenovna gibanja pričakovana, večjih sprememb ne bo
Marčevsko povišanje cen je bilo zaznamovano z običajnimi sezonskimi gibanji, predvsem pri obleki in obutvi, ugotavljajo na Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). "Visoko povišanje cen v marcu ni odstopalo od gibanj v istih mesecih preteklih let, saj so za ta mesec značilne močne sezonske prilagoditve cen, umirjena cenovna gibanja v prvih treh mesecih letos pa so pričakovana in povezana s šibko gospodarsko aktivnostjo in odsotnostjo šokov pri cenah surovin na mednarodnih trgih," je dejal direktor urada Boštjan Vasle. Umar tudi v prihodnjih mesecih ne pričakujejo bistvenih sprememb ravni inflacije.
Na mesečni ravni se je podražilo predvsem blago, povprečno za 1,5 odstotka, medtem ko so cene storitev ostale na februarski ravni. Dražje, za 9 odstotkov, je bilo poltrajno blago in blago dnevne rabe (0,3 odstotka), medtem ko se je trajno blago pocenilo za 0,4 odstotka.
Konec razprodaj podražil oblačila in obutev
V marcu so se med drugim zvišale cene v skupinah obleka in obutev (13,6 odstotka), stanovanje (0,7 odstotka), prevoz (0,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače, zdravje, komunikacije, gostinske in nastanitvene storitve (0,2 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (0,1 odstotka) Cene oblačil so zrasle po pričakovanjih, saj je nanje vplival konec sezonskih popustov. Oblačila so se podražila za 13,6 odstotka, obutev za 15,9 odstotka, oblačilni dodatki pa za 4,9 odstotka.
Dražji je kruh, cenejše sadje
Na gibanje cen iz skupine stanovanje je vplivala podražitev goriv in energije (1,6 odstotka), medtem ko so se komunalne in druge storitve pocenile (1,2 odstotka). Najobčutneje so se podražila tekoča goriva, in sicer za 5,6 odstotka.
Dražji sta tudi železniški (5,9 odstotka) in letalski potniški prevoz (3,6 odstotka). V skupini hrana in pijača so dražji kruh in drugi izdelki iz žit (2,3 odstotka) ter gazirane in negazirane pijače (2,2 odstotka). Cenejše je sadje.
V letu dni največ podražitev v skupini stanovanje
Na letni ravni so se najbolj, za 8,9 odstotka, zvišale cene v skupini stanovanje, sledijo pa alkoholne pijače in tobak (5,2 odstotka). Cene blaga dnevne porabe so se v enem letu zvišale za 4,7 odstotka, cene trajnega in poltrajnega blaga pa so se znižale.
Povprečna letna inflacija, ki se jo meri s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin (ta se uporablja za primerjavo rasti cen v EU-ju), je marca znašala en odstotek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje